Kaszewy Dworne Historia szkoły Patronka szkoły Dyrektor szkoły i nauczyciele w 2023/2024 Pracownicy administracyjni i obsługi To nas wyróżnia :) Programy z EFS realizowane przez szkołę. Z kroniki szkoły:) Program " Laboratoria przyszłości " Procedury i regulaminy -Covid19 Aktywna Tablica

Podstrony

Patronka szkoły

Kalendarium życia

IRENY KOSMOWSKIEJ

PATRONKI

Szkoły Podstawowej w Kaszewach Dwornych

1879

• 20 grudnia w rodzinie Ireny z domu Kozłowskiej i Wiktoryna Kosmowskich urodziła się córka, której nadano imię Irena.

1898

• Irena zapisała się do szkoły gospodarczej dla córek ziemiańskich w Kuźnicach pod Zakopanem.

1905 – 1909

•  Irena Kosmowska, jako wolna słuchaczka, studiowała w tym okresie historię i literaturę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.

1908 – 1915

• Nasza Patronka współpracowała z tygodnikiem „Zaranie”. Prowadziła w nim dział kulturalno – oświatowy. Jednocześnie kierowała pracą sekretariatu redakcji.

1912

• I.Kosmowska uczestniczyła w zjeździe, na którym powołano Komisję Tymczasową Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych.

1913

• Otwarcie w Krasieninie pod Lublinem szkoły gospodarczej (zwanej też rolniczą) założonej przez Irenę Kosmowską. Nasza Patronka wykładała w niej język polski i historię.

1914

• Po wybuchu I wojny światowej Irena Kosmowska rozpoczęła swoją działalność w strukturach Polskiej Organizacji Wojskowej. Prowadziła ją do momentu aresztowania w 1915 roku.

1915

• W maju tego roku została aresztowana, wraz z innymi członkami redakcji tygodnika „Zaranie”, przez rosyjskie władze zaborcze za działalność antycarską.

1917

• Po zwolnieniu z więzienia zgłosiła się do działającego w Petersburgu Polskiego Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny i podjęła pracę w Komisji Oświatowej.

1918

• W styczniu I. Kosmowska powróciła do Polski po długiej podróży przez Finlandię i Szwecję. Rozpoczęła pracę w Polskim Stronnictwie Ludowym. Weszła w skład redakcji tygodnika „Wyzwolenie”, organu PSL.
  • Umieszczono ją na liście Tymczasowego Rządu Republiki Polskiej, powstałego 7 listopada w Lublinie, w randze wiceministra.

1919

• 26 stycznia przeprowadzono wybory do Sejmu Ustawodawczego, w których mandat poselski z okręgu lubelskiego zdobyła Irena Kosmowska. W Sejmie Ustawodawczym pracowała w Komisji Spraw Zagranicznych, pełniąc funkcję sekretarza.

1921

• Jako reprezentantka Polski uczestniczyła w pracach Międzynarodowej Unii Parlamentarnej.

1930

• 14 września została aresztowana za to, że w przemówieniu na wiecu w Lublinie ostro zaatakowała Józefa Piłsudskiego. Skazano ją na 6 miesięcy więzienia za znieważenie władzy. Wykonanie zasądzonego wyroku zostało uchylone przez prezydenta Ignacego Mościckiego.W przeprowadzonych 16 listopada wyborach do Sejmu RP, tzw. wyborach brzeskich, Irena Kosmowska nie zdobyła mandatu poselskiego po raz pierwszy od 1919 roku.

1931

• Irena Kosmowska czynnie uczestniczyła w kongresie zjednoczeniowym ruchu ludowego. Jego efektem było utworzenie nowej partii – Stronnictwa Ludowego. W składzie jej Rady Naczelnej znalazła się nasza Patronka.I. Kosmowska rozpoczęła pracę w redakcji naczelnego organu prasowego SL – „Zielonego Sztandaru”.

1935

• W sierpniu I. Kosmowska weszła w skład Naczelnego Komitetu Wykonawczego Stronnictwa Ludowego.

1939

• Po zajęciu ziem polskich przez wojska niemieckie i radzieckie rozpoczęła działalność w konspiracyjnych strukturach ruchu ludowego (Stronnictwo Ludowe „Roch”). Organizowała opiekę i pomoc dla uciekinierów i wysiedlonych z ziem zachodnich II Rzeczypospolitej działaczy ludowych.

1940 – 1942

• Nasza Patronka pracowała w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń.

1942

• W nocy z 18 na 19 sierpnia I. Kosmowska została aresztowana przez gestapo i przewieziona do warszawskiego więzienia na Pawiaku.
  • Irena Kosmowska była więziona przez Niemców do końca wojny.

1945

• 21 sierpnia w berlińskim szpitalu w dzielnicy Buch zmarła ciężko chora i wycieńczona Irena Kosmowska.

1961

• Specjalnym samolotem do Warszawy przewieziono z Berlina prochy Ireny Kosmowskiej.
  • 21 stycznia odbyły się uroczystości pogrzebowe z udziałem ówczesnych najwyższych władz partyjnych i państwowych. Irena Kosmowska została pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

1965

• W tym roku podczas  budowy szkoły  podjęto decyzję o nadaniu Szkole Podstawowej  w Kaszewach Dwornych  imienia Ireny Kosmowskiej.