Kaszewy to zespół miejscowości w gminie Krzyżanów, powiat kutnowski, województwo łódzkie, obejmujący m.in. Kaszewy Kościelne, Kaszewy Dworne, Kaszewy Tarnowskie oraz Kaszewy-Kolonię.
Kaszewy Kościelne są najstarszą z tych miejscowości, z pierwszą wzmianką pochodzącą z 1387 roku. Były one siedzibą rodu Kaszewskich, z których Jan Kaszewski pełnił funkcje kanonika krakowskiego, gnieźnieńskiego i łódzkiego. Pierwszy dokument potwierdzający istnienie parafii św. Andrzeja Apostoła pochodzi z 1420 roku. Obecny kościół stoi na miejscu poprzedniego, rozebranego przez Niemców podczas II wojny światowej.
Kaszewy Dworne w XVIII wieku należały do rodziny Krosnowskich, a następnie Kretkowskich, Śliwińskich i Lutostańskich. Dwór w Kaszewach Dwornych, wzniesiony prawdopodobnie w II połowie XIX wieku lub w okresie międzywojennym, po II wojnie światowej pełnił funkcję szkoły, a następnie mieszkań pracowników Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Obecnie jest opuszczony i w złym stanie technicznym.
Kaszewy-Kolonia po raz pierwszy wzmiankowane były w 1387 roku. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska Kaszewski. Pod koniec XIX wieku wieś należała do powiatu kutnowskiego i gminy Krzyżanówek. W tamtym okresie liczyła 17 domów i 115 mieszkańców.
W Kaszewach Kościelnych urodził się Michał Sokolnicki, polski historyk, dyplomata i polityk.
Obecnie Kaszewy są częścią gminy Krzyżanów w powiecie kutnowskim, województwie łódzkim, kontynuując swoją wielowiekową historię.
Historia miejscowości.
Pierwszy dokument gdzie wspomina się, że powstała parafia pochodzi z 1420 r . Już na początku XV znajdowała się tutaj świątynia. Kolejną tym razem już murowaną , ufundował Jan Wikanowski- podczaszy rawski, ówczesny właściciel Kaszew. W latach 1909-1911 wybudowano nowy kościół dzięki staraniom księdza Widnera. Kościół pw Św. Andrzeja jest symbolem podkreślającym długowieczna historię parafii w Kaszewach Kościelnych. Murowana plebania pochodzi z drugiej połowy XIX w Na terenie Kaszew znajduje się również cmentarz parafialny z miejscem pamięci Narodowej, gdzie pochowano 16 żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. Pomnikiem poległych żołnierzy opiekują się uczniowie Szkoły Podstawoej Im I. Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych. W maju 2010 r powstał Komitet Odbudowy Pomnika , który podjał działania zmierzające do zmiany jego wizerunku. 1 września 2010 r Pomnik Zołnierzy z 1939 r został odnowiony i ooddany dzi ęki ofiarności sponsorów i tutejszego społeczeństwa.