Klasa VIII wspólnie z nauczycielem historii Moniką Zakrzewską uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych. Przygotowano specjalną wystawę . Historia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych związana jest z uchwałą podjętą przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2001 roku, kiedy to uznano "zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski". W ten sposób chciano oddać hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji "Wolność i Niezawisłość". Data Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie została wybrana przypadkowo - 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", Co roku 1 marca, a nawet i kilka dni później, w wielu miastach w Polsce odbywają się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Anna Cholewa
Jeśli zdziwiona jest Twoja minka,
z jakiej okazji ta walentynka,
to przecież dzisiaj jest czternastego
święto każdego zakochanego!
14.02.2020 r. dzień upłynął w w kolorach czerwieni i atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek, przypadających 14 lutego. Jak co roku, Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekuna J. Iżyńskiej zorganizował pocztę Walentynkową, uczniowie przygotowali dla siebie i nauczycieli walentynki. Większość klas przygotowała plakaty, na których dominowały serca, były wiersze i piosenki o miłości. Na koniec każdy otrzymał lizaka w kształcie serduszka.
A. Cholewa
Dyrektor Szkoły Podstawowej im, I. Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych ogłasza rekrutację do ZWP, oddziału przedszkolnego i klasy I wg terminów ogłoszonych w zarządzeniu oraz nizej do pobrania załaczników.
ZAPRASZAMY
4 lutego uczniowie klas V- VIII Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej wybrali się do Kutnowskiego Domu Kultury na przedstawienie teatralne „Zemsta ” Aleksandra Fredry, jako swego rodzaju lekcję historii z przymrużeniem oka, przygotowaną specjalnie z myślą o młodym odbiorcy.
Spektakl wystawiany przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza był humorystyczną inscenizacją, nieukrywającą wad, ale pełnym ciepła i pobłażliwości obrazem dawnego świata szlacheckiego. Czasy się zmieniają ,ale ludzkie wady pozostają. Wszyscy mogli przyjrzeć się sobie w krzywym zwierciadle i przekonać się, że śmiech to zdrowie.
Po obejrzeniu przedstawienia, w dobrych nastrojach wstąpiliśmy na drugie śniadanie do McDonald’s. Opiekę na wycieczce sprawowali R. Ancerowicz, A, Cholewa i J. Frydrysiak.
R. Ancerowicz
11 LUTEGO
Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Zostało ustanowione z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Przydatne linki:
W grudniu 2019r. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Aurelia i Stanisław Jujka zaadresowało do uczniów Szkoły Podstawowej w Kaszewach Dwornych konkurs plastyczny pod hasłem „Bożonarodzeniowe ozdoby choinkowe”. Jury w składzie: p. Aurelia Jujka, p. Agnieszka Tańska oraz p. Agnieszka Morga wyłoniło laureatów. Atrakcyjne nagrody otrzymały następujące osoby:
I miejsce- Aleksandra Szkopiak kl. V
II miejsce –Weronika Kijo kl. VI
III miejsce- Nikola Jaśkiewicz kl.III
Wyróżnienia otrzymali:
1.Kacper Sujecki kl.0
2.Maja Jaśkiewicz kl.VII
3.Marta Karolak kl.II
4. Lena Michałowska kl. I
5.Denis Pogorzelski kl. V
Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki za udział w konkursie. Prace przekazano organizatorowi konkursu z przeznaczeniem na wyeksponowanie ich na choince firmowej Organizatora ul. Kochanowskiego 4 w Kutnie.
Agnieszka Morga
W grudniu w Szkole Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych uczniowie i nauczyciele wzięli udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki dostarczyła zbiór ciekawych pozycji książkowych o różnorodnej tematyce, począwszy od pozycji dla najmłodszych po te dla młodzi
Maluchom w wyborze i nabyciu książek pomagali nauczyciele. Uczniowie klas V – VIII mogli zapoznać się z ofertą podczas kiermaszu zorganizowanego przez nauczyciela języka polskiego - panią Renatę Ancerowicz, w dwa kolejne czwartki, na długiej przerwie w sali polonistycznej.
Książka okazała się dobrym prezentem dla najbliższych. Na zakup uczniowie wydali około 400 złotych i wyrazili chęć uczestnictwa w podobnych akcjach promujących czytelnictwo w przyszłości.
W szkole działa koło czytelnicze, które przygotowuje uczniów do czytania ze zrozumieniem. Koło prowadzi Anna Cholewa. Uczniowie bardzo chętnie uczęszczają na zajęcia. Celem zajęć jest kształtowanie nawyków czytelniczych poprzez systematyczny kontakt z książką. Obok zabaw, ćwiczeń dramowych, słuchania czytanych przez nauczyciela tekstów literackich, dzieci przygotowują krótkie scenki dramowe. Na zajęciach stosowane są m.in. takie metody i formy pracy, jak: zabawy naśladowcze, tematyczne, zabawy językowe, słuchanie czytanych tekstów literackich ,czytanie z właściwą intonacją, z podziałem na role,
Wyrażamy siebie słowem, gestem, mimiką, ruchem. Stopień trudności czytanego tekstu dostosowany jest do indywidualnego poziomu czytelnika. Zajęcia zachęcają uczniów do czytelnictwa.
Choinka szkolna odbędzie się w dniu 11 stycznia 2020 r. ( sobota) Klasy I- III oraz dzieci z ZWP, oddziału przedszkolnego godzina 10.00.- 13.00 , natomiast klasy V- VIII w godz. 13.30.- 16.30. Paczki dla dzieci spoza szkoły w kwocie 15 zł, można wpłacać do 08.01.2020 r. Paczki dla uczniów w ramach wpłat na Radę Rodziców. Zapraszamy wszystkich do kawiarenki szkolnej .
Zapraszamy Rada Rodziców
W dniu 13.12.2019 r. w GOKiS Krzyżanowie, odbyła się Wigilia dla mieszkańców Gminy Krzyżanów. Program artystyczny został wykonany przez uczniów naszej szkoły." Przy wigilijnym stole” nosił tytuł przedstawienia Uczniowie wcielili się w rolę członków rodzin, którzy podczas wigilii skłaniali nas do refleksji nad wartościami, jakie niesie tradycja Bożego Narodzenia.Przybliżyli też zwyczaje i tradycje związane z przygotwaniem świątecznego stołu.
Przy wigilijnym stole
kiedy gwiazdka zaświeci
usiądą: tata, mama,
usiądą także dzieci.
Na wigilijny wieczór -
jak powiedziała mama -
zaprosimy tę panią,
która jest w domu sama.
Wokół jasnej choinki
usiądźmy wszyscy w kole;
ludzie są sobie bliscy
przy wigilijnym stole.
autor: A. Cholewa
KONKURS- REGULAMIN Konkurs_Plastyczny__Bozonarodzeniowy.doc
Organizator :
Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowe
Aurelia i Stanisław Jujka
Adresaci:
Dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. I. Kosmowskiej
w Kaszewach Dwornych
Cel konkursu:
Dowolna (podpowiedź: papier, mulina, pomarańcze, materiał, słoma, makaron, tasiemki, wstążki, koraliki, szyszki, masa solna, drewno, styropian, filc, gazety).
Finał Szlachetnej Paczki 2019!!!! KOLEJNY RAZ, już po raz 4 DALIŚMY RADĘ!!!! Serdecznie dziękuję: uczniom, rodzicom, nauczycielom Szkoły Podstawowej w Kaszewach Dwornych oraz Parafii z Kaszew Kościelnych z Księdzem Proboszczem na czele, za tegoroczne wspólne tworzenie Szlachetnej Paczki. Kochani bez was wszystkich nie udało by się tego wszystkiego zrealizować. Pamiętajcie zawsze, dobro które ofiarowaliście wybranej przez nas rodzinie wróci do was!!!! Zebraliśmy łącznie 15 paczek i nową pralkę. W paczkach znalazły się: długo terminowa żywność, środki czystości, 2 zestawy pościeli i prześcieradło, koc, zestaw 3 ręczników, 2 poduszki i kołdra, wszystkie te rzeczy zostały zakupione nowe. Jeszcze raz z całego serca dziękuję w imieniu własnym i obdarowanej rodziny. Organizator szlachetnej paczki w szkole - Joanna Iżynska
To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny .Jest to święto, które które kochają dzieci.
Właśnie dlatego tego dnia na dzieci czekało wiele atrakcji. Każdy z przedszkola i klas I- III mógł przynieść ze sobą swojego misia. Od samego rana panowała bardzo miła atmosfera, każdy mógł poćwiczyć i zatańczyć ze swoim pluszakiem. W tym szczególnym dniu bardzo ciekawe zajęcia przeprowadziła Pani Ola. Dzieci bardzo chętnie w formie zabaw pracowały z Panią , a misie się wszystkiemu przyglądały.
Tego dnia przenieść się do bajkowego świata pomogła również druga Pani Aneta, która przeczytała opowiadanie o przygodach Pluszowego Misia.
Zabaw tańców i konkurenci nie było końca. Nie zabrakło również prac plastycznych z misiem w roli głównej.
autor. A. Cholewa
9 listopada 2019r., w sobotnie popołudnie, uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych wyruszyli wraz ze swoimi rówieśnikami ze szkół podstawowych z terenu gminy do Otrębusów na koncert z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – „Mazowsze Niepodległej”. Wycieczka zorganizowana została przez Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Gminy Krzyżanów.
Na scenie królował Mazur, Polonez, Krakowiak i inne tańce pokazujące bogactwo i zróżnicowanie kultury ludowej w Polsce. Chór „Mazowsza” zachwycał swoimi interpretacjami pieśni patriotycznych i pieśniami ludowymi. W finale na scenie pojawiło się prawie stu artystów prezentujących wielkość i precyzję wykonań „Mazowsza”.
Szczególne podziękowania dla organizatora wycieczki Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Gminy Krzyżanów, za niezapomniane wrażenia i możliwość obcowania z polską kulturą. Dziękujemy.
autor: R. Ancerowicz
Link do zmiany planu w strefie ucznia - plan lekcji
W piątek 8 listopada w Szkole Podstawowej im. I. Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych odbyła się akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Uczniowie i nauczyciele wspólnie świętowali ten szczególny i radosny dzień dla naszego kraju.Tego dnia pamiętamy i czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.
Uczniowie z pomocą nauczycieli przygotowali wzruszającą uroczystość, podczas której wybrzmiały piękne polskie wiersze mówiące o tym, czym dla każdego z nas jest ojczyzna, wiersze mówiące o pięknie naszego kraju, a także przypominające jego burzliwą historię
i walkę Polaków o odzyskanie upragnionej wolności.
Jednym z najważniejszych punktów tej uroczystości było wniesienie flagi i wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Cała społeczność „Naszej Szkoły” przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji: „Szkoła do hymnu”, by wspólnie z milionami uczniów w całej Polsce punktualnie o 11.11 odśpiewać 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
Następnie nauczyciel wych. fizycznego Jacek Postolski pasjonat historii Polski udostępnił historyczne pamiątki z własnych kolekcji i pięknie przeprowadził lekcję historii dla uczniów całej szkoły.
Święto Odzyskania Niepodległości to ważny i szczególny dzień, dyrektor szkoły Monika Zakrzewska wspólnie z delegacją uczniów udała się do Krzyżanowa gdzie wszyscy uczniowie szkół, nauczyciele , rodzice i pracownicy samorządowi obchodzili to swięto uroczyście, składając kwiaty przed pomnikiem w Krzyżanowie oraz uczestniczyli w koncercie w GOKiS . Wspólnie wyrażano , patriotyczną wspólnotę i swoją dumę z bycia Polakami.
autor A. Cholewa
KONKURS RECYTATORSKI POEZJI PATRIOTYCZNEJ „POLSKA PAMIĘTA”.
21.10.2019r odbył się I etap – eliminacje szkolne konkursu recytatorskiego w ramach VI Gminnego Konkursu Poezji Patriotycznej pt: „POLSKA PAMIĘTA”.
Szkolnym koordynatorem konkursu był nauczyciel języka polskiego pani Renata Ancerowicz.
Chętni uczniowie klas 0 –VIII prezentowali dowolny utwór poetycki związany z tematyką patriotyczną okresu II Wojny Światowej.
Jury w składzie: - Agnieszka Tańska– przewodnicząca kl 0 – III; Monika Zakrzewska – przewodnicząca V - VIII, Anna Cholewa – członek, Maja Jaśkiewicz – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego wyłoniło z każdej grupy wiekowej po dwóch uczestników, którzy przeszli do II – gminnego etapu:
Klasa 0 - Maja Lewandowska „Barwy Ojczyste” Czesław Janczarski
Karolina Psiurska „Co to jest Polska” Czesław Janczarski
Klasy I-II - Lena Michałowska - Zofia Naturalna „Ojczyzana ma Polska” kl I
Dovn Thompsom- Marek Gajowniczek „Chwała i cześć ” kl II
Klasy III-IV - Maja Lewińska – Anna Paszkiewicz „Grób Nieznanego Żołnierza” kl III
Gabriela Sobczak - Anna Paszkiewicz „Pomnik Małego Powstańca”kl III
Klasy V–VI - Klaudia Ryczkowska – Józef Szczepański „Dziś idę walczyć – Mamo!” kl V
Kacper Kątkowski – Wincenty Pol „Pieśń o ziemi naszej” kl VI
Klasy VII-VIII - Nikola Nikodemiak – Julian Tuwim „Ojczyzna” kl VII
Natalia Walczak – Edward Słoński „Ta co nie zginęła” kl VII
OTO LAUREACI „VI Gminnego Konkursu Poezji Patriotycznej” pt: „POLSKA PAMIĘTA”, który odbył
się 29.10.2019r w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Krzyżanowi
W grupie wiekowej klasy I-II pierwsze miejsce zdobył Dovn Thompsom z kl II prezentując utwór Marek Gajowniczek „Chwała i cześć”.
Maja Lewińska z kl III recytując utwór Annay Paszkiewicz „Grób Nieznanego Żołnierza” zdobyła trzecie miejsce w grupie wiekowej klasy III-VI.
Kacper Kątkowski z kl VI recytując utwór Wincentego Pola „Pieśń o ziemi naszej” zajął
trzecie miejsce w grupie wiekowej klasy V-VI.
Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Wszystkim gratulujemy!
KONKURS RECYTATORSKI POEZJI PATRIOTYCZNEJ „POLSKA PAMIĘTA”.
autor: R. Ancerowicz
7 listopada uczniowie i nauczyciele szkoły wzięli udział w programie edukacyjnym
"Śniadanie daje moc"
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują
się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Najważniejsze cele programu:
1) Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka
2) Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację
Na godzinach z wychowawcą oraz podczas lekcji w klasach 0- VIII uczniowie poznawali zasady zdrowego odżywiania. Dowiedzieli się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.
7 listopada, zostało przygotowane wspólnie zdrowe śniadanie. Uczniowie przynieśli potrzebne produkty,
z których wykonali zdrowe, pożywne kanapki. Wykorzystali do nich także produkty przyniesione z domu. Wspólne śniadanie było dla nas świetną zabawą,
a zarazem nauką o tym -jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.
autor A. Cholewa