W dniach 5-20 października 2019 uczniowie klas V- VIII Szkoły Podstawowej im. I. Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych pod kierunkiem nauczyciela informatyki Anny Cholewa wzięli udział w Europejskiej Akcji Code Week 2019. Uczniowie mogli poprzez on-line aktywnie uczestniczyć
w zabawie, która polegała na programowaniu w 12 strefach warsztatowych z grami i zabawami. Każda strefa – inne zadanie związane z programowaniem. Zakodowane trasy dla robotów, rozkodowywanie szyfrów, gry planszowe, logiczne zabawy.
Programowanie to kompetencja przyszłości. To nauka, która nie tylko pozwala zrozumieć jak funkcjonuje wirtualny świat, ale i zdobyć wiedzę jak będzie wyglądał
– powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski, inaugurując tegoroczny Europejski Tydzień Kodowania.
Jak podkreślił minister cyfryzacji – nauka programowania jest coraz bardziej popularna. Jej potrzebę coraz lepiej rozumieją i rodzice, i nauczyciele. Staje się tak samo ważna jak nauka języków obcych.
Programowanie to przede wszystkim jednak dobra zabawa. Przekonali się o tym wszyscy, którzy wzięli udział w naszym Wielkim Święcie Programowania.
Chęć poznania kodów i szyfrów, rozwiązywania logicznych łamigłówek
i programowania robotów była naprawdę duża. Po przejściu zakodowanych tras uczniowie najbardziej pilni i cierpliwi otrzymywali on- Line certyfikaty. Zostaną one wręczone na apelu przez dyrektora szkoły. Najlepiej spisali się uczniowie klas VIII, albowiem pokonali najwięcej logicznych łamigłówek.
Kodowanie nauczyło uczniów cierpliwości, eksperymentowania . logicznego myślenia, tłumaczenie własnego toku myślenia. Uczniowie pomagając kolegom słabszym przejść określone miejsca nauczyli się też współpracy w grupie i wzajemnej pomocy Mogli poznać swoje słabe i mocne strony.
autor A. Cholewa
Udział w europejskim Tygodniu
i
W dnu 4 października 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej odbyły się obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela matematyki pani Katarzyny Nowaczewskiej i nauczyciela wychowania fizycznego pana Jacka Postolskiego w połączeniu z aktywnością fizyczną bawili się matematyką .
W pierwszym etapie patrole uczniowskie sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia wśród dorosłych – rodziców i nauczycieli. Następnie uczniowie klas III- VIII rozwiązywali pisemnie przykłady z tabliczki mnożenia i po prawidłowej odpowiedzi przechodzili do kolejnego etapu- odpowiedź ustna. Kolejny etap to strzał piłką nożną na bramkę.
Mistrzowie tabliczki mnożenia zostaną nagrodzeni. To był wspaniały dzień intelektualnej rozrywki. Poprzez zabawę dzieci i młodzież powtarzali i utrwalali tabliczkę mnożenia.
autor: K. Nowaczewska
Kochani uczniowie oraz rodzice od września do 25 października bieżącego roku trwa akcja kasztany.
Instrukcja!!!
Zbieramy kasztany, jeśli są mokre suszymy, ważymy i z załączona karteczką w środku (imię i nazwisko, klasa oraz waga) przynosimy do szkoły. Przedszkolaki, uczniowie z klas 0 - III przekazują kasztany wychowawcom, uczniowie klas V - VIII zostawiają na świetlicy szkolnej w przeznaczonym na nie pudełku i zgłaszają osobom z SU lub opiekunowi SU.
Dla uczniów, którzy przyniosą najwięcej kilogramów kasztanów przewidujemy niespodziankę.
Tydzień Kodowania w terminie 5 – 20 października 2019 roku.
CodeWeek to radosne wydarzenie społeczne, którego celem jest promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Do udziału w nim zapraszamy wszystkich, przede wszystkim jednak szkoły – zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego spotu promującego CodeWeek 2019, który przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję - http://koduj.gov.pl/spot_cw/!
Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej http://koduj.gov.pl/, a także profilu CodeWeek PL na portalu Facebook (https://www.facebook.com/CodeWeekPL/). Dzięki nim mogą być Państwo na bieżąco z informacjami na temat tegorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania.
v
Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można!
W piątek 20 września odbyła się się akcja "Sprzątanie świata
Wszyscy uczniowie klas O- VIII uczestniczyli w akcji. Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania, która wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 roku Od 1994 roku w sprzątaniu świata biorą udział także Polacy. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Temat tegorocznej edycji jest "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!".Akcja sprzątanie świata to międzynarodowa kampania, która wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 roku Od 1994 roku w sprzątaniu świata biorą udział także Polacy. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Temat tegorocznej edycji jest "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!".
Dyrektor szkoły Monika Zakrzewska podziękowała uczniom i nauczycielom za udział w akcji.
Dnia 12.09.2019r w Szkole Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych odbyło się Głośne Czytanie w ramach akcji Narodowe Czytanie, Nowele Polskie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej , zorganizowane przez nauczyciela języka polskiego Renatę Ancerowicz i pracownika Biblioteki Szkolnej Agnieszkę Tańską.
Pani Dyrektor Monika Zakrzewska przywitała zgromadzonych, przekazując informacje dotyczące tej akcji, promującej czytelnictwo i popularyzację wybitnej literatury polskiej. Następnie zaprosiła do wspólnego czytania fragmentów noweli Dym Marii Konopnickiej , które sama rozpoczęła. Wszyscy z uwagą wsłuchiwali się w poruszającą historię chłopca ciężko pracującego w kotłowni.
W tym dniu chętni uczniowie naszej szkoły wzięli też udział w Głośnym Czytaniu, zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krzyżanowie. Opiekę sprawowała pani Renata Ancerowicz.
Dnia 12.09.2019r w Szkole Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych odbyło się Głośne Czytanie w ramach akcji Narodowe Czytanie, Nowele Polskie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej , zorganizowane przez nauczyciela języka polskiego Renatę Ancerowicz i pracownika Biblioteki Szkolnej Agnieszkę Tańską.
Pani Dyrektor Monika Zakrzewska przywitała zgromadzonych, przekazując informacje dotyczące tej akcji, promującej czytelnictwo i popularyzację wybitnej literatury polskiej. Następnie zaprosiła do wspólnego czytania fragmentów noweli Dym Marii Konopnickiej , które sama rozpoczęła. Wszyscy z uwagą wsłuchiwali się w poruszającą historię chłopca ciężko pracującego w kotłowni.
W tym dniu chętni uczniowie naszej szkoły wzięli też udział w Głośnym Czytaniu, zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krzyżanowie. Opiekę sprawowała pani Renata Ancerowicz.
art. R. Ancerowicz
Drugiego września, po przerwie wakacyjnej wszyscy uczniowie i ich rodzice spotkali się na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019/2020.
Pani Dyrektor Anna Cholewa bardzo serdecznie powitała społeczność szkolną oraz przybyłych na uroczystość gości – miedzy innymi Pana Wójta Gminy Krzyżanów Tomasza Jakubowskiego.
Dzisiejsze rozpoczęcie roku szkolnego było szczególne, ponieważ po części powitalnej głos zabrał wójt Gminy Krzyżanów. Pani dyrektor otrzymała z rąk Pana wójta podziękowanie
za 22 letnią kadencję na stanowisku dyrektora szkoły ……” Składam Pani podziękowanie za trud i za zaangażowanie włożone w rozwój szkoły . Pani praca jako dyrektora szkoły była pełna oddania dla uczniów. Motywowała Pani uczniów i nauczycieli do pracy oraz cieszyła się z nimi
z sukcesów. Orgrom poświęcenia i szacunek dla drugiego człowieka może być dla wszystkich pięknym przykładem…….”
Następnie podziękowanie złożyli nauczyciele oraz prezes Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Gminy Krzyżanów Zygmunt Jasiński.
Pani Anna Cholewa podziękowała wszystkim za współprace. Powiedziała, że na swojej drodze spotkała wspaniałych ludzi byli to nauczyciele, rodzic , uczniowie. Wspólnie z nimi tworzyła historię tej szkoły dbając o rozwój dydaktyczny i wychowawczy.
Następnie Wójt Gminy Krzyżanów wręczył nominacje na dyrektora szkoły nowemu dyrektorowi
który wygrała konkurs na dyrektora szkoły Pani Monice Zakrzewskiej
Dyrektor Monika Zakrzewska zabrała głos mówiąc
"...80 lat temu dzieci w Polsce szykowały się tak jak my do szkoły, jednak do niej nie poszły.
1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Dzięki tym, którzy wtedy stanęli do walki w obronie naszej Ojczyzny, my dziś możemy być w tym miejscu, w którym jesteśmy".
Uczciliśmy pamięć poległych w walce za naszą wolność minutą ciszy Po zakończeniu uczniowie wraz z rodzicami udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. I. Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych serdecznie dziekuje nauczycielom liderowi projektu A. Laseckiej oraz A. Tańskiej i A. Mordze za realizację w roku szkolnym 2018/2019 projektu ekologicznego finasowanego przez WFOŚiGW w Łodzi pn "O czyste powietrze dbamy, przestrzeń do życia w Kaszewach mamy
Mogą tak stwierdzić uczestnicy czterodniowej wycieczki na Mazury, która została zorganizowana w dniach 11 – 14 czerwca 2019 r. dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych oraz Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych.
Wycieczkowicze mieszkali w ośrodku wczasowym „Jakub” w Kruklankach nad jeziorem Gołdapiwo położonym we wschodniej części Wielkich Jezior Mazurskich.
Program wycieczki obejmował najpiękniejsze i najciekawsze miejsca Warmii i Mazur.
Pierwszy dzień dzieci rozpoczęły zwiedzaniem Muzeum Budownictwa Ludowego- Parku Etnograficznego w Olsztynku. Spacerując po skansenie, miały jedyną okazję zobaczyć unikalne chałupy z Powiśla, Warmii, Sambii i Małej Litwy. Szczególne zainteresowanie wzbudził zabytkowy budynek szkoły wiejskiej z Pawłowa, wiatrak „holender” z Dobrocina z II połowy XIX w. Odmiennym punktem programu tego dnia był seans „Nasz wszechświat ” w planetarium w Olsztynie. Następnie uczniowie poznawali miasto. Przewodniczka oprowadziła po zakątkach tego pięknego, wyjątkowo zielonego miasta. Wszystkich zachwyciło, że przez całe miasto przepływa rzeka Łyna, którą można pokonać kajakiem oraz liczne zabytki.
Drugiego dnia dzieci zwiedziły „Wilczy Szaniec” w Gierłoży, Sanktuarium w Świętej Lipce i Zamek Krzyżacki w Rynie. Atrakcją w Świętej Lipce był koncert na najwspanialszych organach barokowych w Europie, których dodatkowym atutem są piękne ruchome figury.
Głównym wydarzeniem trzeciego dnia był rejs statkiem po jeziorze Mamry oraz zwiedzanie Giżycka z zabytkowym obrotowym mostem i Wieżą Ciśnień z 1900 r.
Zwiedzanie Mikołajek, Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Zakonu Staroobrzędowców w Wojnowie i Muzeum K. I. Gałczyńskiego Leśniczówki Pranie zakończyło wycieczkę.
W jej trakcie zrealizowano również z uczniami zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień zakończone konkursem.
Położenie ośrodka w Kruklankach oraz piękna pogoda stworzyły uczniom możliwość korzystania z kąpieli w jeziorze, zajęć sportowych i zajęć na świeżym powietrzu.
Wyjazd na Warmię i Mazury okazał się ciekawym wydarzeniem, które zintegrowało szkoły z sąsiednich gmin, dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń, przyczyniło się do nawiązania znajomości i przyjaźni.
Wyniki egzaminów ósmoklasisty możnba uzyskaćod dyrektora szkoły od godz.12.00. 14czerwca
lub wyniki wg loginu przekazanego przez dyrektora szkoły do spr z podanej strony na kartkach .
Wizyta w Straży Pożarnej
Dzieci z klasy „0” wraz z wychowawcą wybrały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaszewach Kościelnych. Przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć samochód strażacki i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakiem dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Dzieci miały możliwość obejrzenia stroju strażaka do gaszenia pożaru i z wielka ochotą przymierzali hełm. Największą atrakcją była przejażdżka wozem strażackim do szkoły. Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.
Święto Rodziny
„Dzień rodziny” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.
Z tej okazji 27 maja dzieci z klasy 0 wraz z wychowawcą zaprosiły swoich najbliższych na uroczysty program artystyczny pt. W Supermarkecie”.
W programie przygotowanym specjalnie dla rodziców znalazły się okolicznościowe wiersze i piosenki. Rodzice otrzymali od swoich pociech niespodzianki w postaci laurek. Tego dnia również odbyły się zabawy ruchowe na boisku szkolnym z udziałem rodziców. Na koniec zaproszono gości na słodki poczęstunek. Było to radosne i słoneczne przedpołudnie spędzone w wielkiej przedszkolnej rodzinie.
Uczniowie klasy VII i VIII ze Szkoły Podstawowej im. I. Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych wzięli udział w zajęciach z chemii w pracowni chemicznej w II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Kasprowicza w Kutnie. Warsztaty chemiczne odbyły się inicjatywy mgr Katarzyny Nowaczewskiej i miały na celu zapoznanie uczniów końcowych klas szkoły podstawowej z zajęciami o charakterze laboratoryjnym. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego wykonywania doświadczeń chemicznych pod kierunkiem nauczyciela chemii z liceum. Poszerzając swoją wiedzę z przedmiotu. Wykonywane doświadczenia i pokazy wzbudziły duże zainteresowanie i zachwyt wśród uczniów.
Na zakończenie zwiedzili inne pracownie w szkole oraz bogato wyposażoną bibliotekę szkolną.
Zajęcia bardzo zaciekawiły uczniów, którzy aktywnie brali w nich udział.
Uczniowie klasy I- III zapraszją 28 MAJA 2019r. o godz 9.00
wszystkie mamy na Dzień Matki - W ramach realizacji Programu ekologicznego
" O czyste powietrze dbamy , przestrzeń do życiaw w Kaszewach mamy „ przedstawimy przewodnie hasło " Paląc smieci trujesz dzieci "
W programie
Prezentacja głównych założeń realizowanego projektu
Prezentacje ekologiczne uczniów
Wystawa prac wykonanych w czasie projektu
Spotkania w klasach .
Martyna Tybinka i Zuzanna Polańska uczennice
I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy
Uczennice przekazały prezentację, brały udział w rekrutacji do Sejmu Dzieci I Młodzieży. Tematem wybranym była nasza patronka. Tegoroczny temat obrad Posłowie II RP ich losy i działalność.Dziekujemy :)
W dniu 09.05.2019r. uczniowie szkoły pod opieką R. Ancerowicz uczestniczyli w spotkaniu w ramach akcji czytelniczej „Z książką na walizkach” z pisarką Renatą Piątkowską, które odbyło się w GOKiS w Krzyżanowie. Autorka książek mówiła o wartościach jakie niesie ze sobą czytanie, opowiadała o swoich doświadczeniach. Dzieci zadawały pytania. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na ilustrację do książki pt. „Zbój”. Wśród nagrodzonych prac znalazł się rysunek Denisa Pogorzelskiego z klasy czwartej. Każdy mógł zakupić wybraną przez siebie książkę i otrzymać autograf pisarki.
W piątek, 26 kwietnia 2019 r. odbył się montaż słowno-muzyczny poświęcony obchodom 228 Rocznicy Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem pocztu flagowego oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię tworzenia konstytucji. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki . Nie zabrakło postaci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i głównych autorów tekstu Konstytucji: Hugona Kołłątaja i Ignacego Potockiego. Przedstawiono tło historyczne, jak i najważniejsze artykuły Konstytucji 3 Maja, stanowiącej historyczny fundament nowoczesnego ustroju państwowego Polski. Wiersze i wystąpienia uczniów przeplatane były piosenkami. Program przygotowali uczniowie kl V pod kierunkiem E. Stępki i D. Królaka
7 kwietnia przy Kościele w Kaszewach Kościelnych odbyła się zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu i wyposażenia Hospicjum kutnowskiego. Wolontariusze z ósmej klasy pod opieka opiekuna SU zebrali ponad 700 zł . Dziękujemy wszystkim ofiarodawcą za pomoc i okazaną wdzięczność.