Kaszewy Dworne Historia szkoły Patronka szkoły Dyrektor szkoły i nauczyciele w 2023/2024 Pracownicy administracyjni i obsługi To nas wyróżnia :) Programy z EFS realizowane przez szkołę. Z kroniki szkoły:) Program " Laboratoria przyszłości " Procedury i regulaminy -Covid19 Aktywna Tablica

Podstrony

Historia powstania szkoły w Kaszewach Dwornych sięga 1812 roku.Jednak w  latach
1914 – 1919 szkoła   nie funkcjonowała. W 1920 roku  znowu zaczęła istnieć z dwoma klasami.
W następnych latach stopień organizacyjny szkoły wzrastał. Rok szkolny 1939/40 rozpoczął
się 15 października 1939 roku i trwał do 15 marca 1940 roku. Potem nauka w szkole została przerwana. Szkoła powróciła do życia po wyzwoleniu tej okolicy – 16 stycznia 1945 roku.
Do roku 1964 mieściła się w pałacu w Kaszewach Dwornych  / wcześniej  biblioteka/. Kierownik obecnej wtedy szkoły podjął już intensywne działania   zmierzającedo wybudowania  nowego budynku szkolnego.
          W   kwietniu 1962 r. Powiatowa Rada Narodowa w Kutnie podjęła decyzję o budowie nowego obiektu szkoły w Kaszewach w myśl hasła „ 1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego. Budowę szkoły rozpoczęto w marcu 1963 r. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 09.01.1965 r. Szkole nadano imię Ireny Kosmowskiej nauczycieli i działaczki ludowej. W momencie oddania szkoły do użytku naukę rozpoczęło 243 uczniów. Na klasę przypadało 27 dzieci. Szkoła w Kaszewach stała się jedną  z nielicznych w powiecie kutnowskim wiejskich placówek o tak dobrych warunkach pracy i  wyposażeniu. Przez wszystkie  lata grono pedagogiczne szkoły składało się z osób dobrze przygotowanych
do pracy w swoim zawodzie. Zaangażowaniem w życie szkoły , właściwą postawą, stosunkiem do młodzieży potrafili zdobyć ich zaufanie i oddziaływać na osobowość młodego człowieka. Wiele pracy poświecili tu nauczyciele: Halina  i Leon Śnieg, Barbara Szymkowiak, Wojciech Zawadzki, Teresa Kłopotowska, Halina Kubiak, Teresa Kasztelan, Magda Podgórska,  Janina Bobrownicka. Na wyróżnienie zasługują wieloletni nauczyciele szkoły Teresa i Marian Bednarczyk. Oboje udzielali się społecznie na rzecz szkoły i środowiska. Pierwszym dyrektorem szkoły był Stanisław Walczak, który tę funkcję pełnił
do 1972 r. Zmarł w 1985 r.  w wieku 84 lat. Był człowiekiem cieszącym się dużym autorytetem całym sercem  nauczyciel i przyjaciel młodzieży. Dzięki  niemu kaszewska społeczność doczekała się szkoły.
Za swą pracę został odznaczony Krzyżem Zasługi i  oraz Krzyżem Kawalerskim  Odrodzenia Polski.
           Po  odejściu na emeryturę Stanisława Walczaka dyrektorem został  Leon Śnieg . Pełnił tą funkcję
do 1991 r. Jako dyrektor wiele wysiłku włożył w rozwój szkoły oraz w polepszenie jej warunków dydaktycznych. Za swe zasługi otrzymał medal Komisji  Edukacji Narodowej.
            W latach 1991-1997 funkcję dyrektora pełnił Ryszard  Sulej . Dzięki jego staraniom zmodernizowano kotłownie szkolną i po raz pierwszy wprowadzono  język angielski jako formę zajęć dodatkowych.

Od listopada 1997 do 30 sierpnia 2019 r  funkcję dyrektora pełniła Anna Cholewa.
W roku 1996 r.  gmina stała się organem prowadzącym szkolę.
             Dzięki staraniom  Samorzadu  Gminy Krzyżanów poprawiły się  warunki w szkole . Klasy stają się coraz bardziej nowoczesne, pogłębiona została sala gimnastyczna, zmianom  estetycznym uległy wszystkie pomieszczenia w szkole. Założono elewację budynku , wymieniono  stolarkę okienną ,  wybudowana została kotłownia ekologiczna na słomę. Poprawiła się estetyka wokół szkoły powstał plac zabaw. Na lekcjach zostaje wykorzystywany  sprzęt audiowizualny oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne . Realizowane projekt w ramach EFS wprowadzają szkołę   w XXI w.
Dzieci 3 – 4 letnie  mają możliwość edukacji przedszkolnej w ZWP.
            Życie szkoły to nie tylko   działalność dydaktyczno- wychowawcza   zamknięta rozkładem lekcji, to także praca kół zainteresowań, to również imprezy szkolne i klasowe.
W 2010 r.  odbywa  się w szkole Ogólnopolska Konferencja pt” Zaufajcie dzieciom bo one są twórcami przyszłości.” Szkoła gości  wtedy wielu nauczycieli innowatorów z różnych stron Polski . Spośród wielu osiągnięć szkoły   należy wyróżnić certyfikat  „Szkoła z klasą” oraz  certyfikat „Szkoła bez przemocy „. Innym ciekawym aspektem życia szkoły są wewnątrzklasowe imprezy okolicznościowe, liczne zabawy, akademie, prace na rzecz szkoły. Każdego roku odbywają się wycieczki szkolne, zielone szkoły, o czym świadczą zdjęcia, notatki i widokówki umieszczone w kronice i na stronie internetowej szkoły: http://spkaszewy.edupage.org/ , na którą  serdecznie zapraszamy . Szkoła Podstawowa w Kaszewach Dwornych to placówka  nierozerwalnie związana ze środowiskiem i to nie tylko z rodzinami swoich aktualnych uczniów, ale  również mieszkańcami.
         Przez cały okres swojej działalności szkoła ma duże oparcie w Radzie Rodziców, która służy pomocą w organizowaniu wielu elementów życia uczniowskiego  między innymi dofinansowuje  konkursy imprezy szkolne , organizuje wspólnie z nauczycielami imprezy środowiskowe.
            Nauczyciele kierują się w pracy dydaktyczno - wychowawczej  „ Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
Słowa  naszego papieża znajdują odzwierciedlenie w pracy wychowawczej z dziećmi.
             W 2012 r podjęto wspólnie z ówczesną Radą Rodziców działania zmierzające do nadania szkole sztandaru. Cel ten został uwieńczony  dnia  30 kwietnia 2015r.- 50 lecia powstania budynku szkoły i nadaniem  szkole sztandaru .Ofiarodawcą serdecznie dziękujemy  za dar jakim jest sztandar dla szkoły.

Od września 2019 r  dyrektorem szkoły jest mgr Monika Zakrzewska.

Na podstawie kronik szkolnych opracowała  mgr  Anna Cholewa