Nawigacja

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Mapa

liczba odwiedzin: 901516
Kaszewy Dworne Historia szkoły Patronka szkoły Dyrektor szkoły i nauczyciele w 2023/2024 Pracownicy administracyjni i obsługi To nas wyróżnia :) Programy z EFS realizowane przez szkołę. Z kroniki szkoły:) Program " Laboratoria przyszłości " Procedury i regulaminy -Covid19 Aktywna Tablica

Podstrony

Z kroniki szkoły:)

 

ROK SZKOLNY 20 18/201 9

Akcja „Rekord dla Niepodległej” – 09.11.2018 r.

W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczniowie, nauczyciele naszej szkoły wspólnie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Na apel Minister Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej Nasza szkoła włączyła się w akcję „Rekord dla Niepodległej”.

 

"Śniadanie daje moc"

        8 listopada obchodzimy dzień Zdrowego jedzenia.  z tej okazji klasa III przygotowała pyszne, zdrowe i pożywne śniadanie. Uczniowie sami przygotowywali sobie śniadanie z ulubionych  produktów. Oprócz pieczywa, wędlin i nabiału, pojawiły się na stołach zdrowe warzywa i owoce, które dzieci zajadały ze smakiem. Ponadto uczniowie z klasy  VI   przygotowali również przy pomocy nauczyciela pyszną i zdrową sałatkę  , którą zajadali ze smakiem.

 

1 listopada - PAMIĘTAMY...

Jest taki dzień w roku...
Kiedy refleksja w serce się wkrada,
deszczowy zazwyczaj i zimny...
dzień...1-ego listopada.

To taki czas zadumy,
modlitwy nad zmarłych duszami.
Choć ICH już nie ma wśród nas...
kochamy nadal, więc pamiętamy…

 

Tradycyjnie w przeddzień Wszystkich Świętych uczniowie   wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się na Cmentarz Parafialny w Kaszewach  Kościelnych
 . Dzieci dały wyraz swojej pamięci o zmarłych zapalając znicze na grobie żónierzy z okresu II wojny swiatowej   

 

 

Klasy  1-  3 w programie ,, Kod do przyszłości ”

   W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy  1-3   biorą  udział w programie,, Kod do przyszłości ”,    Udział w programie pozwolił nam podróżować po wspaniałym świecie nowych technologii.

Dzień Edukacji Narodowej – 12.10.2018 r.

Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy:
Potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć
i dociekliwy umysł do wypracowania 
rzadkiej umiejętności - zachęcania innych do myślenia.

                                                                              

14 października, tradycyjnie, obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej – święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty. Z tej okazji życzenia złożyli goście, rodzice i uczniowie. Wręczono także kwiaty i nagrody.

Odchudzamy szkolne plecaki! -  02.10.2018 r.

W związku z Ogólnopolskim Dniem Tornistra, który obchodzony był 1 października  Samorząd Uczniowski zainaugurowalł projekt pod nazwą   Ważymy   Tornistry

Podczas ważenia tornistrów dzieci zapoznały się z wiadomościami dotyczącymi prawidłowej wagi tornistra. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących utrzymania właściwej postawy ciała.

Przeprowadzone badanie profilaktyczne miało zwrócić uwagę uczniów na istotę odpowiedniej wagi tornistra szkolnego.

Zgodnie z opinią wielu lekarzy specjalistów ciężar, który nie przekracza 10% wagi ciała ucznia jest dobrze tolerowany przez organizm i nie powinien wywołać szkodliwych skutków zdrowotnych.

 

Aby zapobiec wadom postawy wśród dzieci, przy zakupie tornistra/plecaka warto zwrócić szczególną uwagę na:

- materiał z jakiego plecak/tornister jest wykonany, a tym samym wagę pustego plecaka/tornistra,

- szerokie, regulowane szelki, aby zapewnić swobodę przy zakładaniu i zdejmowaniu,

- usztywnioną ściankę, która powinna przylegać do pleców,

- zalecane jest także dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.

Sprzątanie Świata – Polska 2018” - 21.09.2018 r.

W tym roku przypada jubileuszowa 25 Akcja Sprzątanie Świata. Stawia ona na wsparcie segregacji odpadów w gminach. 
To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz oszczędność energii i wody. aby odpady trafiały do właściwych pojemników.  Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska jest zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.

Witaj szkoło! - 03.09.2018 r.

W poniedziałek 3 września 2018 r. nastąpiła inauguracja roku szkolnego 2018/2019. Chętni do pracy, gotowi stawić czoła nowym wyzwaniom, spotkaliśmy się w murach naszej szkoły po dwóch miesiącach wypoczynku.

Po części oficjalnej uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.

Z okazji rozpoczęcia roku życzymy wszystkim owocnej pracy i zrealizowania wszystkich planów zawodowych!

Na pewno  wzajemna życzliwość i szacunek pomiędzy dyrekcją, nauczycielami, uczniami i rodzicami pomogą nam w dobrej i wydajnej pracy, bo osiągnięcie sukcesu zależy właśnie od nas.

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 Warszawa - GOOGLE

Uczestniczymy w programie edukacyjnym Google Polska „Mind the gap”
20 grudnia 2017 roku 41 uczennic ze szkół podstawowych w Micinie, w Kterach i w Kaszewach wzięło udział w wycieczce do siedziby firmy Google’a, autora przeglądarki, bez której nie wyobrażamy sobie surfowania po internecie.
Już sama informacja, gdzie jedziemy, wzbudziła w dziewczynkach dużo emocji. Naprawdę nie mogły się doczekać wyjazdu!
Firma Google od kilku lat zaprasza dziewczęta z różnych szkół w ramach swojego autorskiego programu „Mind the gap”, który ma na celu promowanie nauczania przedmiotów ścisłych wśród dziewcząt.
Podczas spotkania uczennice dowiedziały się, jak działa przeglądarka Google’a i jak wygląda dzień pracy inżyniera programisty. Zobaczyły, jak się programuje, pisały wspólnie z jednym z programistów Google’a prosty program w języku Python.
Potem był czas na pytania i rozmowę z inżynierami, którzy mówili o tym, jakie studia skończyli i jak dostali się do Google’a.
Dziewczynki interesowały następujące zagadnienia: Jak mogę się dostać do Google’a?, Od kiedy można tu aplikować na praktyki? Odpowiedzi pracowników sugerowały, że to, co dziś mogą zacząć robić to uczyć się przedmiotów ścisłych, rozwiązywać dużo łamigłówek itp. To już pierwszy krok do tego, aby na przykład zostać programistą.
Na deser było zwiedzanie biura imponującego i nietypowego, które przyprawiało uczennice o wypieki na twarzach. Oprócz otwartych przestrzeni z komputerami znajdziemy tam: pokój drzemek, pokój gier, stanowisko pracy z komputerem i bieżnią pod nogami (podobno w ruchu lepiej się myśli), piękną stołówkę.
Na zakończenie spotkania dziewczeta otrzymały dyplom uczestnika oraz worek z logo Google wypełniony pamiątkami.
Jako koordynator spotkania w programie „Mind the gap” Google Polska z siedzibą w Warszawie serdecznie dziękuję, naszej absolwentce Karolinie Gawryszczak; programistce w Google za zaproszenie, pomoc w przejściu procedury zorganizowania spotkania, ciepłą, serdeczną i życzliwą atmosferę podczas pobytu.
Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju Gminy Krzyżanów dziękuję za zorganizowanie dowozu do Warszawy.
Wycieczka ta z pewnością na długo pozostanie w pamięci dziewcząt a przyszłości czekamy na jej efekty- umiejętności w dziedzinie IT.
                                                                                                                                                            żródło  SP Micin

 Jedz owoce i jarzyny w nich mieszkają witaminy.

                W bieżącym roku szkolnym w Szkole Podstawowej w  Kaszewach Dwornych  realizowany jest program edukacyjny „Soki i musy” , który zastąpił poprzedni programy    „Mleko w szkole” i „Warzywa i owoce w szkole”.  Po scaleniu obu programów w jeden, ministerstwo rolnictwa postanowiło, że mleko, warzywa i owoce trafią do uczniów w klasach I-V szkoły podstawowej  zgłoszonych do programu przez placówkę .Opiekunem i koordynatorem  metodycznym programu  jest nauczyciel  Agnieszka Tańska  
      Spożycie mleka, warzyw, owoców, soków oraz musów z nich otrzymywanych, jest w Polsce dużo niższe niż zalecenia ekspertów.  Należy dążyć do wpajania  najmłodszym  dobrych nawyków żywieniowych  i mamy nadzieje ,że program  przyczynia  się to do wyboru odpowiednio zbilansowanych posiłków i zdrowych przekąsek w przyszłości. 
         W oparciu o proponowane  scenariusze przeprowadzano zajęcia w formie pogadanek, prelekcji, eksperymentów, obserwacji i ćwiczeń w kartach pracy. Podczas lekcji uczniowie zdobywali wiedzę poprzez zabawę i działania praktyczne,  utrwalali wiadomości i umiejętności dotyczące zasad zdrowego odżywiania się oraz tego jak ważną rolę soki mleko,  musy pełnią w codziennej diecie, a także czym są warzywa i owoce.
           Uczniowie mogli dowiedzieć się jak prawidłowo przechowywać jarzyny,
 z zachowaniem ich świeżości, co to są witaminy oraz  jakie najczęściej dodaje się do soków.  Dzieci poznawały smaki soków powstałych ze świeżych, przyniesionych przez siebie owoców i warzyw. Same tworzyły sałatki owocowe, angażowały się w prace plastyczne zachęcając do spożywania soków i musów owocowych i warzywnych  . Najlepszym przykładem dla dzieci są ich rodzice oraz wzorce wyniesione z domu, poparte wiedzą zdobytą w szkole. To właśnie dawanie dziecku dobrego przykładu w domu i szkole, poświęcanie czasu na rozmowę z dzieckiem o zdrowym żywieniu oraz wspólne posiłki i ich wcześniejsze przygotowywanie będą umacniać dobre nawyki, które zaowocują w przyszłości zdrowszym społeczeństwem.   
         W Polsce   program patronatem honorowym objęli miedzy innymi :Agencja Rynku Rolnego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rzecznik Praw Dziecka , Łódzkie Kuratorium Oświaty

               Program  „Soki i musy”  jest finansowana z budżetu Unii Europejskiej.

„Jestem sobie mały miś…”  


         W miesiącu listopadzie obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Święto
 to zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę powstania zabawki.  Po raz kolejny dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaszewach Dwornych uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi
 i kochanymi pluszakami. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, zielone. A każdy był piękny i wyjątkowy. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można
 go przytulić, a nawet powierzyć mu swoje sekrety. W ramach akcji propagującej czytanie wybrane dzieci z wszystkich klas czytały prozę i wiersze o misiach. Uroczystość została zakończona konkursem na własnoręcznie wykonaną Przytulankę. Ten dzień w szkole pełen był uśmiechu i wspólnej zabawy. Jednak najwięcej radości sprawił dzieciom fakt pochwalenia się swoim misiem kolegom.
Dzieci miały okazję zapoznać się bajkami i powieściami, których głównym bohaterem jest miś. Posłuchały głośno czytanej, książki „Miś Uszatek” Czesława Janczarskiego. Uczestniczyły w zabawach literackich z pluszowymi misiami. Dzień Pluszowego Misia był wspaniałą okazją do promocji czytelnictwa i biblioteki, jednocześnie do dobrej zabawy. Ponieważ dzieci lubią misie, dlatego trudno wyobrazić sobie świat bez najlepszego przyjaciela każdego dziecka.

Wycieczka do Otrębus

13 grudnia odbyła się gminna wycieczka do Otrębus. Tam,  w siedzibie PZPiT ,, Mazowsze” uczestniczyliśmy w koncercie edukacyjnym. Była to barwna opowieść  o twórczości ludowej,   zilustrowana  tańcami regionalnymi w wykonaniu  zespołu            ,,Mazowsze”. Przepiękne kostiumy,  niezwykła choreografia          i różnorodność muzyczna  to prawdziwe  arcydzieła  sztuki ludowej. Pełni wrażeń pojechaliśmy w kolejne  magiczne miejsce, które przyprawiło nas  o zawrót głowy - Muzeum Motoryzacji i Techniki. To  największa w Polsce kolekcja  zabytkowych samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, motocykli i pojazdów wojskowych (ok. 300). Na uwagę zasługuje najstarszy samochód na terenie kraju, J.A.G. z 1897 r, luksusowe limuzyny z lat 30-tych oraz samochody wyścigowe. Jest też kolekcja motocykli  i rowerów oraz  zbiór urządzeń technicznych i gospodarstwa domowego z początków XX.  Na koniec  odbył się wspólny posiłek , a w drodze powrotnej  odwiedziliśmy Niepokalanów, miejsce kultu św. Maksymiliana Kolbe. To była bardzo udana wycieczka, za którą serdecznie dziękujemy naszemu sponsorowi - Stowarzyszeniu Wspierającemu Rozwój Gminy Krzyżanów

                                                                                                                                                      Źródło SP Ktery
 

ŚLUBOWANIE KLASY I

 

          27 października 2017 r. w  Szkole Podstawowej im. I. Kosmowskiej w Kaszewach dwornych  odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy pierwszej. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: pan Wójt Tomasz Jakubowski, ksiądz proboszcz Mariusz Minda, pan Zygmunt Jasiński, przewodnicząca Rady Rodziców pani Magdalena Swenderska, rodzice oraz cała społeczność szkolna. Wszystkich zebranych serdecznie powitała dyrektor szkoły Anna Cholewa.                                                                     
    
Momentem najbardziej oczekiwanym było złożenie przez dzieci przysięgi na sztandar szkoły i pasowanie na ucznia. Z powagą wypowiedziano słowa mówiące o sumienności, szacunku, odpowiedzialności i pracowitości. Z niemal rycerską odwagą nadstawiano do pasowania ramiona, na które delikatnie, ale zdecydowanie opadał wielki, czerwony ołówek, który w rękach   p. dyrektor Anny Cholewy nabrał wyjątkowej mocy - uczynił dzieci pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Po ceremonii nadszedł czas na występy, w trakcie których radośni i dumni pierwszoklasiści, przy wsparciu starszej koleżanki Anny Frydrysiak ucz. kl. VII, prezentowali swój aktorski kunszt. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem wychowawczyni p. Agnieszki Morgi. Dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze chcąc udowodnić zebranym, że w czasie dotychczasowego pobytu w szkole wiele się już nauczyli
 i są pełni zapału do zdobywania wiedzy. Musiały przekonać wszystkich zebranych o tym,
że zasługują na miano uczniów klasy I Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych.                                                                     
      Na pamiątkę tego uroczystego wydarzenia dzieci otrzymały kolorowe dyplomy, prezenty od zaproszonych gości,  Rady Rodziców oraz wiele słodkości. Końcowym elementem tej doniosłej uroczystości było wykonanie pamiątkowych zdjęć oraz spotkanie przy pięknie udekorowanych stołach i pysznym  poczęstunku.

     Życzymy naszym uczniom, aby nauka była dla nich radością, drogą do wielkich
 i mądrych odkryć, a w przyszłości umożliwiła realizację swoich marzeń.

                               Witajcie w gronie uczniów!

Spotkanie z policjantem

 

19 października uczniowie wszystkich klas spotkali się z przedstawicielką Komendy Powiatowej Policji w Kutnie. Spotkanie podzielono na dwie grupy wiekowe:

Tematem spotkania dla klas I-III było „ Bezpieczeństwo uczniów  w drodze do i ze szkoły”. Policjantka omówiła zasady poruszania się po drogach przez osoby piesze i rowerzystów, a także przybliżyła zagadnienia dotyczące zagrożeń wynikających z kontaktów z obcymi.

„Lepiej zapobiegać niż karać - odpowiedzialność karna nieletnich” ten temat przybliżono uczniom klas IV-VII. Uczniowie zostali zapoznani z przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczących przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości nieletnich. Policjantka opowiedziała o grożących młodym ludziom niebezpieczeństwach, związanych z narkomanią, piciem alkoholu, paleniem papierosów i przemocą w rodzinie.  Pouczyła także o odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych, niszczenie cudzego mienia a nawet uporczywe przeszkadzanie w lekcji czy wagarowanie.

Wizyta przedstawicielki Policji w naszej szkole z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości uczniów naszej szkoły, oraz wpłynie na poprawę bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach.

                         D. Królak

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

Lokomotywą po wiedzę

        Tak nazywa się projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego. Realizowany jest przez Łódzki Dom Kultury w partnerstwie    z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Krzyżanowie. Beneficjentami projektu jest grupa 20 dzieci
z Gminy Krzyżanów w wieku od 7 do 12 lat – uczniów  ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych.

       W ramach projektu zrealizowano  5 typów warsztatów   w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Politechnice Łódzkiej, Łódzkim Domu Kultury  oraz w Szkole Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej  w Kaszewach Dwornych.

        Uczestnicy projektu zaangażowani zostali  w pracę na następujących warsztatach  i prelekcjach:
– projektowanie ubiorów i elementów scenograficznych z surowców odzyskanych,
– projektowanie ubiorów metodą aplikacji,
–  praktyczna realizacja kostiumów i elementów scenograficznych z surowców odzyskanych,
–  scenografia ekologiczna – inspiracja architekturą biomorficzną,
– idea zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska.

          Finałem powyższych działań będzie spektakl teatralny „Ekologia bez tajemnic” przygotowany przez uczestników  projektu a inspirowany książką Agnieszki  Frączek „Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia”. To ważna pozycja  dla dzieci o ochronie środowiska naturalnego, które budują w dziecku od najmłodszych lat postawę ekologiczną.

           Praca na warsztatach a także podczas prac nad ekologicznym spektaklem to lekcja kreatywności, współpracy i szeroko pojętej aktywności twórczej dzieci, wzbogacającej i rozwijającej intelektualnie.

 

Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

 

Powitanie wiosny 21 marca

W dniu 21 marca 2017r. w Szkole Podstawowej w Kaszewach odbyła się impreza integracyjna „Powitanie Wiosny” z udziałem zaproszonych  uczniów
i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Władysława Szafera w Kterach. Uroczystości rozpoczęły się powitaniem gości i zwiedzaniem szkoły. Główną atrakcją uczestników był konkurs ” Pani i Pan Wiosna „ .Wyobraźnia uczniów podpowiedziała niezwykle barwne i oryginalne stroje, wyróżniające się pomysłowością i poczuciem humoru. Jury z wielkim trudem wyłoniło zwycięzców konkursu. W dalszej części programu uczniowie prezentowali piosenki o wiośnie, które wprowadziły wszystkich w radosny, wiosenny nastrój. Motywem przewodnim spotkania była piosenka „Idzie wiosna”, której nauczyli się wszyscy uczniowie, nauczyciele i zgromadzeni rodzice. Również pogoda dopisała tego dnia- piękne słońce towarzyszyło barwnemu korowodowi, który oznajmił okolicznym mieszkańcom nadejście wiosny. Imprezę zakończyły gry i zabawy integracyjne. Wszyscy doskonale się bawili, uczniowie nawiązali nowe znajomości i spędzili miło czas, prezentując swoje talenty i umiejętności artystyczne.

 

Śniadanie Daje Moc”

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię oraz siłę do nauki i zabawy. „Śniadanie Daje Moc” to program edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe oraz podnoszący naszą świadomość dotyczącą roli śniadania w życiu dzieci. W związku z tym, iż 8 listopada ustanowiono Dniem Zdrowego Śniadania, w Szkole Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych 25 listopada zorganizowano śniadanie połączone z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia i 90 – tymi urodzinami Kubusia Puchatka. W śniadaniu uczestniczył przewodniczący Komisji Oświatowej Gminy Krzyżanów p. Zygmunt Jasiński. Nauczyciele wspólnie z uczniami omówili zasady zdrowego odżywania oraz zasady zachowania higieny podczas przygotowywania posiłków. Następnie przystąpili do tworzenia smacznych, kolorowych i zdrowych kanapek. Do wyboru były płatki na mleku, serki, jogurty i inne produkty mleczne. Na deser każdy mógł skosztować witamin zawartych w pysznych i zdrowych owocach. Tak przygotowane śniadanie uczniowie zjadali z ogromnym apetytem. Wspólne przygotowywanie śniadania okazało się świetną zabawą dla wszystkich uczniów, a ponadto okazją do pogłębienia wiedzy na temat istoty śniadań w diecie ucznia. Była to również okazja do integracji zespołu klasowego, a także lekcja kulturalnego spożywania posiłków. W tym dniu nie zabrakło również działań rozwijających kompetencje czytelnicze wśród małych i starszych dzieci. Służyła temu bogata wystawka różnych wydań Kubusia Puchatka oraz wydawnictw, które zainspirowane były tym utworem. Uczniowie głośno czytali wybrane fragmenty utworu A. A. Milne „Kubuś Puchatek” i przedstawili prezentacje multimedialną na temat bohaterów ze Stumilowego Lasu. Kolejny raz uczniowie naszej szkoły połączyli zabawę z edukacją.

 

Dyplomy „Młodego Ceramika” 

16 listopada 2016 roku, dzieci z klas 0 -3 Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej
w Kaszewach Dwornych udały się na wycieczkę do Lutomierska, gdzie odwiedziły Ceramilandię. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie zakładu, w którym produkuje się przedmioty z ceramiki. Na początku uczniowie obejrzeli pokaz pełnego procesu wytwarzania wyrobów ceramicznych prowadzonych przez doświadczonych instruktorów. Zostali bliżej zapoznani z surowcami, sposobem formowania masy, wypalaniem ceramiki i technikami dekoracji. Po prezentacji technologii produkcji, uczniowie wzięli czynny udział w warsztatach ceramicznych, które polegały na dekorowaniu ceramiki. Każde dziecko otrzymało gotowe, wypalone wzory do samodzielnej dekoracji, a ozdobione figurki i donice każdy zabrał do domu. Bezpośredni, manualny kontakt z materiałami ceramicznymi stworzył dzieciom niepowtarzalne możliwości kształtowania swojej wyobraźni artystycznej. Na koniec zajęć wszyscy otrzymali dyplomy „Młodego Ceramika” za zdobycie wiedzy dotyczącej technologii produkcji ceramiki oraz za udział w warsztatach tworzenia i ozdabiania ceramicznych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych.


II Międzyszkolny Konkurs Piosenki Religijnej Cecyliada 2016

 

24 listopada w Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. S. Kostki
w Kutnie odbył się II Międzyszkolny Konkurs Piosenki Religijnej Cecyliada 2016
Jest to Festiwal, w którym dzieci i młodzież w wieku szkolnym mają szansę zaprezentować swoje wykonania pieśni i piosenek religijnych. Styl różny (od chóralnego po rozrywkowy).
Nazwa wywodzi się od imienia św. Cecylii, męczennicy, patronki muzyków, zespołów
i śpiewu kościelnego, której wspomnienie obchodzimy 22 listopada.
JURY w składzie:

  • pani Anna Jeremus – Lewandowska – przewodnicząca komisji, profesor sztuk muzycznych, doktor habilitowany, nauczyciel klasy śpiewu solowego Akademii Muzycznej w Poznaniu, wraz z mężem panem Hieronimem Lewandowskim
  • pani Kinga Szczepanik – muzyk, pedagog, wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie
  • pani Teresa Karpińska – muzyk, pedagog, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie
  • pani Anna Góra – wieloletni nauczyciel przedmiotów artystycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie

Jury konkursu, po wysłuchaniu 32 prezentacji z 14 szkół podstawowych i gimnazjalnych miasta Kutna i okolic, wyłoniło zwycięzców w 3 kategoriach wiekowych. W II kategorii wiekowej III miejsce zajęła uczennica klasy VI Oliwia Przytulska ze Szkoły Podstawowej
w Kaszewach Dwornych , zaśpiewała piosenkę Hallelujah” Leonarda Cohena.

Szkoły Podstawowe klasy 4-6

I miejsce – Anna Kowalewska /SP n 9 w Kutnie/
II miejsce –  Kinga Rosik /SP nr 5 w Kutnie/
III miejsce – Oliwia Przytulska /SP w Kaszewach Dwornych/

W sobotę 26 listopada w kościele p.w. św. Wawrzyńca odbył się Koncert Laureatów II Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Religijnej CECYLIADA 2016, pod honorowym patronatem Biskupa Łowickiego ks. Andrzeja Franciszka Dziuby, Prezydenta Miasta Kutno Zbigniewa Burzyńskiego oraz Dziekana Kutnowskiego ks. Jerzego Swędrowskiego. Laureaci jeszcze raz zaprezentowali zwycięskie utwory i otrzymali nagrody.

Ze szkół z gminy Krzyżanów udział w konkursie wzięła również Amelia Czajkowska z klasy V ze Szkoły Podstawowej w Kaszewach Dwornych. Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu.

3 listopad 2016

 

 KOLOROWY DZIEŃ SWIEŻAKÓW

 3 LISTOPADA  2016  w ramach programu "Owoce w szkole" w Szkole Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej zorganizowano "Kolorowy Dzień Świeżaków". Program zajęć został przygotowany w taki sposób , aby uczniowie wynieśli z niego jak najwięcej cennych informacji.  Nad całościa uroczystości czuwały p. Anita Lasecka ip. Agnieszka Tańska .

W każdej sali zrobiło się niezwykle kolorowo i radośnie, gdyż dzieci oraz wychowawczynie były ubrane w odpowiednim kolorze, który zdobił emblemat , nawiązujący do wylosowanych kolorów owoców i warzyw.  Były owoce żółte , czerwone ,filetowo -purpurowe, zielone , białe i pomarańczowe. Widok był naprawdę  ciekawy .

Prezentacje strojów  wykonanych z pomocą rodziców cieszył się ogromnym uznaniem nasi wspaniali modele i modelki  w rytmie melodyjnych utworów o tematyce owocowo warzywnej przechadzali się po wybiegu.

 Dzieci z klas młodszych rozwiązując rebusy , zagadki   krzyżówki  budowały piramidę zdrowego żywienia  za pomocą zmysłów wiedze rozpoznawały smaki i zapachy  owoców .

 Klasy IV- VI wykonały plakaty zachęcające do spożywania owoców z danej grupy kolorystycznej. Prezentacja multimedialna utrwaliła pozyskana wiedze .

 Przedsięwzięciom kulinarnym i edukacyjnym towarzyszył konkurs na „Jesiennego stworka z owoców i warzyw” oraz wycinane owoce i warzywa. Jury miało dużo pracy i trudną decyzje . prace były przepiękne .

Prezentacje piosenek i wierszy były dziełem  uczniów i ich wychowawców ,  nasi uczniowie  mają talent aktorski pokazali jak być aktorem  scena  im nie straszna .Wystawa owoców i warzyw dopełniła całości oprawy tego pięknego dnia  dzieci przyniosły świeżaki reklamowane przez sklep Biedronka .

 Kolorowy Dzień Owoców i Warzyw to nie tylko dobry pomysł na zachęcenie dzieci do wspaniałej zabawy, ale także do wyrabiania nawyków zdrowego odżywiania.

 Pod czujnym okiem wychowawców zgodnie z  zasadami higieny i kultury spożywania  oraz przygotowywania posiłków uczniowie pracując w grupach przygotowywali przekąski dnia .

 obranych i umytych owoców i warzyw uczniowie zrobili kolorowe szaszłyki,uczniowie  koktajl truskawkowo bananowy , którymi częstowali koleżanki i kolegów z innych klas.  Było pysznie pachnąco o kolorowo.

Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły będą umieli w przyszłości zadbać o właściwą dietę i zrezygnować z niezdrowej żywności, a tego typu spotkania przyczynią się do wzbogacenia codziennych posiłków naszych wychowanków w kolorowe owoce i warzywa. To one tak naprawdę decydują o naszej kondycji, wzmacniają naszą odporność i skutecznie nas bronią przed bakteriami i wirusami. Kolorowy dzień owoców i warzyw  w szkole upłynął w atmosferze wielkiej radości i nowych doświadczeń dzieci.

Czwartki głośnego czytania

Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach. Te słowa starożytnego myśliciela Cycerona są ciągle aktualne.

Rozwijanie czytelnictwa jest więc działaniem niezwykle cennym, dającym silne podstawy dla rozwoju człowieka. W Szkole Podstawowe im. Ireny Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych podejmowane są działania rozwijające nawyk czytania wśród uczniów i ich rodziców. W dniu 29 września społeczność szkolna świętowała Dzień Głośnego. Rozpoczyna on cykl comiesięcznych Szkolnych czwartków głośnego czytania. Uroczystość miała charakter Konkursu głośnego czytania, do którego przystąpili uczniowie wyłonieni w zmaganiach klasowych. Czytali fragmenty nieprzygotowanych wcześniej utworów. Szkolny konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: I kategoria – przedstawiciele klasy I, II, III , II kategoria przedstawiciele - klasy IV, V, VI. Uczniów oceniło jury w składzie: Pani Joanna Iżyńska – nauczyciel religii, Pani Justyna Przytulska - przedstawicielka rodziców, Pani Magdalena Idziak – przedstawiciel GOKiS w Krzyżanowie. Bohaterowie głośnego czytania otrzymali nagrody książkowe i wielkie brawa od widowni za piękne czytanie.

Kolejnym punktem święta były prezentacje postaci z ulubionych lektur, które dostarczyły wszystkim wiele radości. Zachwycały księżniczki z baśni Andersena, śmieszyły różne stworki zwierzaki, budziły strach smoki i wilki. Nie zabrakło poczucia humoru podczas prezentacji.

Najciekawsze prezentacje zostały nagrodzone książką i brawami

Czas spędzony podczas głośnego czytania to bezcenna lekcja pięknej polszczyzny oraz sztuki uważnego słuchania.

Znaczenie głośnego czytania podkreślają psychologowie. Obserwują u czytających uczniów ważne zmiany polegające na poprawie poziomu wypowiedzi ustnych i pisemnych uczniów, wyciszenie i większą gotowość do nauki, większą skłonność uczniów do refleksji i krytycznego myślenia, spadek ilości aspołecznych i chuligańskich zachowań oraz większe zaangażowanie rodziców w czytanie dzieciom w domu.

 

Spotkanie z policjantem w Szkole Podstawowej w Kaszewach Dwornych

17 października w Szkole Podstawowej w Kaszewach Dwornych odbyło się spotkanie Panią aspirant E. Machnik z Wydziału Ruchu Drogowego - Komendy Powiatowej Policji
w Kutnie. Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych.
W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas O-III. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Panią Policjantką o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły,
o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Policjantka zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci
w kontaktach z obcymi, omówiła sposoby unikania ich. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.

Drugie spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas IV-VI. Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników
i pracowników szkoły oraz zasady zachowania się obowiązujące w szkole i poza nią. Pani Edyta Machnik poruszyła także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Prowadząca pogadankę uświadomiła uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie
w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które
są do tego powołane. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały dużo pytań. Na koniec młodsze dzieci otrzymały kamizelki odblaskowe, które przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa
w czasie wycieczek szkolnych.

Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

 

Zwyczajem naszej szkoły stało się, aby początek roku szkolnego rozpoczynać uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Kaszewach Dwornych odprawianą przez ks. Mariusza Mindę. Po wysłuchaniu homilii skierowanej do obecnych uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i zakończeniu ceremonii, wszyscy udali  się do niedaleko położonej szkoły. Tam rozpoczęła się inauguracja nowego roku szkolnego

Gdy w końcu gwar rozmów ucichł zastępująca dyrektora szkoły A. Morga przywitała wszystkich serdecznie po długiej, wakacyjnej przerwie.

Zanim wszyscy rozeszliśmy się do swoich sal lekcyjnych, Pani Dyrektor zwróciła uwagę na przestrzeganie zasad dobrego wychowania i kultury osobistej w codziennych sytuacjach w szkole i poza nią, jak np. w gimbusie.

Na koniec uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, aby porozmawiać o szczegółach organizacji nowego roku szkolnego.


 

ROK SZKOLNY 2015/2016

Akcja „Sprzątanie Świata”

         18 września wszyscy uczniowie  SP w Kaszewach Dwornych  wraz z wychowawcami, wyposażeni w worki i rękawice wyruszyli na dokładne sprzątanie naszej okolicy. Przeprowadzana po raz  kolejny akcja „Sprzątania Świata” była jak zwykle świetną okazją
do rozmów na temat jakże ważnych spraw: segregacji śmieci, recyclingu, konieczności dbania o naszą Planetę Ziemię. Akcja sprzątania naszej okolicy przebiegła sprawnie i bez zakłóceń,  a w punkcie  zbiórki śmieci pojawiły się wielkie sterty worków z zebranymi odpadami.
           Po ciężkiej pracy dzieci zostały zaproszone na poczęstunek i zasłużony odpoczynek. Oglądały również prezentacje multimedialne o tematyce ekologicznej.
W klasach odbyły się pogadanki i zabawy uświadamiające dzieciom występki ludzkości zagrażające środowisku naturalnemu Międzynarodowa akcja ma na celu nie tylko dbanie
o czystość środowiska w tym dniu, ale przede wszystkim pokazanie społeczeństwu, że nasze środowisko to nie jest wysypisko śmieci.Pracownikom Gminy Krzyżanów, serdecznie dziękujemy  za zakup worków oraz rękawic.

Jubileusz 60-lecia Koła Łowieckiego „ŁOŚ” w Kutnie.

  W dniu 11 września 2015 roku odbyły się obchody jubileuszu 60-lecia Koła Łowieckiego „ŁOŚ” w Kutnie. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Kutnie, w trakcie której poświęcono, ufundowany przez Koło, fresk św. Huberta patrona myśliwych.

            Uroczystości kontynuowane były w sali bankietowej PAOLA w Gołębiewie Nowym. Gości przywitał Prezes Adam Kumorowski. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz: Polskiego Związku Łowieckiego Zarządu Okręgowego w Płocku, powiatu kutnowskiego, miasta i gminy Kutno, gminy Krzyżanów, Nadleśnictwa Kutno, Szkoły Podstawowej w Kaszewach Dwornych i Gimnazjum w Krzyżanowie, sąsiednich kół łowieckich, a nadto zaproszeni goście oraz myśliwi wraz z osobami towarzyszącymi. W trakcie obchodów dokonano odznaczenia Koła oraz myśliwych Pawła Gaszewskiego i Bogdana Przychodzeń Złotymi Medalami Zasługi Łowieckiej. Przybyli goście złożyli życzenia oraz przekazali upominki. Na zakończenie obchodów uczniowie SP w Kaszewach Dwornych wystawili humorystyczne przedstawienie artystyczne na temat myśliwych. Uroczystości zakończyły się biesiadą myśliwską. Jubileusz uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Okręgowej Rady Łowieckiej w Płocku im. M. Kamińskiego.

            Obchody jubileuszu Koła Łowickiego „Łoś” w Kutnie połączono z konkursem plastycznym zorganizowanym dla uczniów SP w Kaszewach Dwornych oraz wydaniem publikacji jubileuszowej, będącej kroniką historii oraz przedstawiającą aktualne wydarzenia z życia Koła.

Teatr Jana Dormana w Szkole w Kaszewach Dwornych

  W dniu 7 października  2015 r. w Szkole Podstawowej im Ireny Kosmowskiej  w Kaszewach Dwornych zagościł  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego  , który zaprezentował projekt pt. „Teatralny Plac zabaw Jana Dormana .’’.

Spektakl inspirowany trzema realizacjami Jana Dormana wybitnego    twórcy teatru, reżysera  pedagoga, dyrektora Teatru  Dzieci Zagłębia.;” Która GODZINA ‘’. „Konik.” oraz „Kaczka i Hamlet.” Przedstawione realizacji pokazały jak ważne są poruszane tematy i jak wiele budzą emocji.

Projekt w całości finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przedstawienie  poprzedziły działania przygotowujące dzieci do zabawy . Każdy otrzymał bilet formaty A3,  z którego samodzielnie musiał wykonać nakrycie głowy. Aby wejść na przedstawienie dzieci miały przywitać się z aktorami  pokonać przeszkodę i konia spełniającego marzenia . Kolory biletów uprawniały do zajęcia miejsc w  wygodnych fotelach z poduszek w  kolorach niebieskim i żółtym.

Po wejściu na salę  byli aktorzy i scenografia; sceną okazała się cała sala, a widownią - porozkładane wokoło poduszki. Nieliczne rekwizyty - proste, a jednocześnie intrygujące, wykonane zostały ze sklejki obłożonej starymi gazetami. Prowizoryczna karuzela, dwie kaczki na kółkach, z kijkami do pchania i koń, a także niewielkie podwyższenie w jednym końcu sali   wystarczyły, by przed oczami  dzieci  pojawił się plac zabaw - gwarny, wypełniony zabawą i emocjami.  

 Dzieci aktywnie uczestniczyły w powtarzanych wyliczankach improwizacji i interakcji z aktorami, które pokazało prawdziwą  istotę zabaw dziecięcych , kłótnie ,walki , zazdrość radość i przyjaźń  oraz szybkie zmiany nastrojów .

Przekazanie  przez artystów niepozornej kłótni o kaczkę  sprawia , że rywalizacja dziecięca przeradza się w wojnę na słowa i czyny. Aby ja odwołać  dzieci udają się na wyprawę e do Krainy Słoneczników  by zatrzymać czas i  porozmawiać ze słońcem. Przekazują w ten sposób wizje swoich marzeń i pragnień.

 Dzięki szybkiej  akcji widzowie uczniowie mieli możliwość żywej swobodnej zabawy z  zarazem odbierają pierwsza lekcję teatralnej umowności.

 Było ciekawie i nietypowo mamy nadzieje że będziemy mogli powtórzyć takie spotkanie .

 

ŚLUBOWANIE  PIERWSZOKLASISTÓW W SZKOLE W KASZEWACH DWORNYCH.

29 października  2015r  to pamiętna data w tym dniu w murach Szkoły Podstawowej  im. Ireny Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Po raz pierwszy Pierwszoklasiści  w wychowawcą mgr Agnieszka Tańską  złożyli przysięgę na sztandar szkoły.

Punktualnie o godz. 10.00 uczennica  klasy V powitała przybyłych gości   panią dyrektor  Annę Cholewę, panią Marlenę Życzkowska  przedstawiciela Urzędu Gminy w Krzyżanowie, księdza Mariusz Mindę ,  przedstawicieli rady Rodziców p. Justynę Przytulską,  p. Marzenę Karolak , panią Karolinę Lewińską ,nauczycieli, rodziców i uczniów całej społeczności szkolnej, a szczególności pierwszoklasistów.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką, sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.Uczniowie klasy  pierwszej program słowno muzyczny ,w którym  musiały wykazać się wiedzą, umiejętnościami deklamacji i śpiewu  oraz wzajemnej pomocy. Występ spotkał się z bardzo ciepłym przyjęcie mali  artyści otrzymali gromkie brawa . Na prośbę rodziców pani dyrektor  symbolicznym ołówkiem  dokonała aktu pasowania  na pełnoprawnego ucznia, co zostało potwierdzone odciśnięciem kciuka pod tekstem ślubowania  .Uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i piękne pluszowe sowy symbol mądrości zakupione przez rodziców .Po ceremonii pasowania głos zabrała reprezentująca Urząd Gminy pani Marlena Życzkowska ,która pogratulowała pierwszakom przyjęcia do braci uczniowskiej i życzyła sukcesów w nauce. Dzieci otrzymały drobne upominki. Przewodnicząca Rady Rodziców w swoim wystąpieniu  życzyła samych dobrych ocen i słonecznych dni w szkole która jest ich drugim domem.

Dzieci otrzymały przybory szkolne i znaczki odblaskowe , które są widoczne już z daleka, i znacznie poprawia to bezpieczeństwo dziecka na drodze.

Po raz  pierwszy przyrzeczenie złożyli rodzice  obiecując cierpliwość , wyrozumiałość      umiejętność słuchania oraz wspierania młodego człowieka .  dążenie do mądrego spełniania marzeń i wspólnego radowania się dzieciństwem .Po tej ceremonii uczniowie otrzymali do wypicia sok ,który miał dać im siły do zdobywania kolejnych nowych umiejętności.Na zakończenie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie i dzieci udały się na poczęstunek pyszny tort i wystrzałowe race przygotowane przez rodziców. W trakcie rodzice i dzieci mogli obejrzeć prezentacje której bohaterami byli sami. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka. 

Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a pierwszakom życzymy wielu sukcesów .

OWOCE W SZKOLE

„Szkoła  zdrowa i wesoła” pod takim hasłem w bieżącym roku szkolnym uczniowie szkoły w Kaszewach Dwornych   realizują zadania programu prozdrowotnego „.Owoce w szkolektóry jest programem Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej  uruchomianym przez Komisję Europejską.

Główne  cele programu to  trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, propagowanie zdrowego stylu życia poprzez działania towarzyszące i tak  26 listopada 2015r  wszyscy uczniowie dziarsko przystąpili do zaplanowanych zadań omówiono   zasady racjonalnego spożywania posiłków, właściwości odżywcze warzyw i owoców , zasady bezpiecznego posługiwania się narzędziami kucharskimi i podkreślono  zasady przygotowywania  i higieny  pracy .

Wszyscy wykazali się dużą wiedza na temat  zalet spożywania  owoców i warzyw.  Jako podsumowanie omówiono zasadę budowy piramidy żywienia,

Dzieci klas młodszych przygotowały wystawę owoców i warzyw , prace plastyczne „Kolorowe owoce i  warzyw” i bawiły się w detektywa smaku ,smakując różne owoce i określając ich smak , kolor i zapach.

Pod czujnym okiem wychowawców z godnie z zasadami higieny i bezpieczeństwa pracy  uczniowie pracując w grupach przygotowywali zdrowe przekąski i dania .

 Uczniowie delektowali się koktajlem jogurtowo -bananowym, . degustowała sokiem  jabłkowo –marchewkowym, surówką z kiszonej kapusty, ucierany biały ser z dodatkami według uznania z cebulką, szczypiorkiem lub miodem były  koreczki owocowe , szaszłyki i kanapeczki .

Chętni mogli wykazać się pomysłowością i kreatywnością w konkursie na „Najzabawniejszego jesiennego cudaka z owoców i warzyw. Do konkursu przystąpiło 22 uczniów . Prace były  pomysłowe i bardzo kolorowe. Gratulujemy  zwycięzcom.

Kolorowy dzień w szkole upłynął w atmosferze wielkiej radości i nowych doświadczeń dzieci. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły będą umieli w przyszłości zadbać o właściwą dietę i zrezygnować z niezdrowej żywności, a tego typu spotkania przyczynią się do wzbogacenia i poszerzenia codziennych posiłków naszych wychowanków.

 

Wycieczka do Gniezna


Pod opieką   wychowawców klas I-II-III-V  w dniu 24   listopada  2015r. uczniowie  Szkoły Podstawowej im .Ireny Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych  uczestniczyli  w wycieczce   do pierwszej stolicy naszego Państwa  . Bardzo wczesnym rankiem o godzinie 6. 45 czekał na nas autokar przed szkołą, którym udaliśmy sie do Gniezna.

 Najpierw odwiedziliśmy  Fabrykę Ręcznej Produkcji Ozdób Choinkowych ”KOBERT” Albert Kozłowski  w Gnieźnie. Zobaczyliśmy , jak  "dmucha" się bombki, potem srebrzy się je w gorących kadziach. W lakierni obserwowaliśmy  jak barwi się szklane kule i maluje się na nich piękne wzory jak precyzyjna jest ta praca. Każde dziecko obserwowało trudną pracę jaką jest produkcja ozdób choinkowych oraz sami mogli przekonać się jak jest krucha.

Wszyscy wzięli udział  w  warsztatach plastycznych,  na których przy  długich stołach w pięknych foliowych  fartuszkach chroniących przed zabrudzeniem  ozdabiali  według własnego pomysłu cztery bombki różnej wielkości . Każdy uczestnik wycieczki otrzymał piękną dużą bombkę z własnym imieniem i świątecznymi malunkami  oraz cztery swoje  ozdobione  szklane kule. Wielką  atrakcją dla dzieci i opiekunów   była wizyta w sklepiku z ozdobami świątecznymi . Największym zainteresowaniem cieszyły się bombki z postaciami z bajek . Nie można było oprzeć się  pokusie i nie kupić tych cudnych świecidełek. W naszym dosyć dużym bagażniku umieściliśmy 7 dużych kartonów z drobnymi upominkami i naszymi pracami .

Po smacznym obiadku spotkaliśmy się z panią przewodnik Mirosławą Dudko i prosto z fabryki pojechaliśmy  na Wzgórze Lecha do Katedry gnieźnieńskiej. Pani przewodnik oprowadziła uczniów po bazylice ciekawie opowiadając o jej historii. Opowiedział o koronacjach polskich królów, o ważnych osobach z naszej historii pochowanych w podziemnych kryptach i kaplicach. Zobaczyliśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie z ok. 1175 roku, na których przedstawione jest życie i śmierć św. Wojciecha. Podziwialiśmy  też srebrną, bogato zdobioną trumienkę  św. Wojciecha z jego relikwiami wykupionymi przez króla Bolesława Chrobrego z rąk Prusaków w 997 roku.  

 Chociaż długa podróż była wiele wrażeń i ciekawostek  dzieciom dostarczyła  wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni.Opiekę sprawowały p. Agnieszka Morga , p. Katarzyna Borczyńska ,p. Sylwia Balcerzak, p. Partycja Mikołajczyk.
Wycieczkę zorganizowała pani Agnieszka Tańska

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W    dniu   22 styczna  wczesnym rankiem w naszej szkole  w Kaszewach  Dwornych odbyło się spotkanie, na które przybyli szczególni goście. Świętowaliśmy, bowiem Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie licznie przybyli na uroczystość. Każda z klas  przygotowała część artystyczną. Dziadkowie mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta.

Uczniowie klas pierwszej , drugiej i trzeciej  oraz przedszkolaki śpiewały piosnki, tańczyły i recytowały wierszyki.

Na d całością czuwały wychowawczynie poszczególnych klas p. Anita Lasecka , p . Katarzyna Borczyńska , p. Agnieszka Morga i p. Agnieszka Tańska.

Goście byli poruszeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami i słodkimi buziakami. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane przez dzieci laurki i upominki

 Na koniec wszyscy rozkoszowali miłymi chwilami w  klasach  ze swoimi cudownymi wnukami .  Były rozmowy , wspomnienia , śpiewy i zabawy na dywanie ,

Wnuczęta zaangażowały swoje babunie do  wspólnych zabawi prezentacji swoich klas .Były wspaniałymi przewodnikami po szkole.. .

Wspaniałe dekoracje i poczęstunek  przygotowali rodzice naszych pociech a dzieci przybyłych babć i  dziadziusiów. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze.

 I za rok znów się spotkamy z naszymi miłymi dziadkami. Zapraszamy

„Babci i dziadka, przyznać to trzeba, każdemu dziecku w życiu potrzeba.
Znana to para, bardzo kochana. Przez wszystkie dzieci jest szanowana.
No, a gdyby ich nie było, dzieciom trudno by się żyło.
Babcia i dziadek wciąż o nas dbają. Tak jak rodzice bardzo kochają.
Dają nam w życiu wiele radości. Nigdy nie szczędzą dla nas czułości”

mgr Agnieszka Tańska

Bawmy się  tak brzmiało hasło tegorocznego balu choinkowego
 

W sobotę 30 stycznia  2016r.w  Szkole Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej odbył się bal karnawałowy w godz. od 10.00 do godz. 15.00.

 Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci klas 0 - I.V Tego dnia  duży korytarz zamienił się w salę balową. Wcześniej uczniowie z każdej klasy  IV-V -VI  na swoich zajęciach edukacyjnych przygotowali wszelkie elementy, które posłużyły do dekoracji sali. Dzięki pomocy rodziców salę przyozdobiły różnokolorowe  serpentyny, balony. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy, do której uroczyście zaprosiła prowadząca imprezę GRUPA MUZYCZNA DISC-CON.

Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Animatorzy urozmaicali zabawę ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani upominkami .

W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach.  Nie ominęła nas wizyta Świętego Mikołaja z dalekiej Laponii , który wręczył dzieciom prezenty  a swoje nadejście  oznajmiał  głośno brzmiącym dzwonkiem .

Dla dorosłych również były małe przyjemności  słodkie przekąski  kawa herbata w mini kawiarence prowadzonej przez rodziców. Wychowawcy i uczniowie z rodzicami przygotowywali drobne upominki na kiermasz w czasie balu . wszystkie prace były prześliczne i cieszyły oko były makaronowe cuda , szkatułki pudełeczka , wózeczki  koszyczki, lampiony,  świece dekoracyjne zdobione technika dequpage , słodkie coc nieco  serduszka     i wiele ciekawych rzeczy wykonanych  z papieroplastyki. Atrakcji dostarczył kącik malowania twarzyczek naszych pociech, który prowadziła pani Karolina Lewińska . Były koty , pieski piraci motylki ,wampiry i księżniczki .

Wszyscy wspaniale się bawili i ci najmłodsi w czułych ramionach swoich bliskich i ci starsi , którzy obserwując z radością im wtórowali .

Niestety radosna zabawa musiała się w końcu skończyć.
Po godzinie 15.00 zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów.
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, Radzie Rodziców i pomagającym Rodzicom – serdecznie dziękujemy!  

 

Prima – Aprilisowy Turniej Halowej Piłki Nożnej

 

W dniu 07.04.2016 r. w Gimnazjum w Krzyżanowie odbył się Prima – Aprilisowy Turniej Halowej Piłki Nożnej  dla szkół podstawowych. W zawodach uczestniczyły 3 drużyny
ze Szkoły Podstawowej w Micinie, Kterach oraz Kaszewach  Dwornych .

Zawody rozegrane zostały systemem „każdy z każdym” 2x10 min.

 Szkołę reprezentowali:

  • Piotr Głuchowski- kapitan drużyny
  • Piotr Bartczak
  • Krzysztof Jakubowski- bramkarz
  • Kamil Olszewski
  • Adam Szymański
  • Mateusz Ancerowicz
  • Michał Ancerowicz

Drużyna zajęła II miejsce, otrzymała dyplom i puchar.

Bramki zdobyli:

Piotr Głuchowski- 4, Piotr Bartczak- 3, Adam Szymański- 2.

Jesteśmy dumni z naszych sportowców i życzymy dalszych sukcesów !!!

 

                                                                                             mgr Małgorzata Kosmalska ,mgr Agnieszka Tańska

 

18 Maj - Święto szkoły

Święto Szkoły jest szczególnym wydarzeniem w życiu całej społeczności szkolnej. W Szkole Podstawowej w Kaszewach Dwornych był to dzień, w którym uczciliśmy pamięć patronki szkoły - Ireny Kosmowskiej, a w tym roku świętowaliśmy także pierwszą rocznicę nadania szkole sztandaru. Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy z udziałem pocztu sztandarowego szkoły. We Mszy Świętej odprawionej w kościele parafialnym przez księdza Mariusza Mindę uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni do wspólnego świętowania goście – Wójt Gminy Krzyżanów pan Tomasz Jakubowski oraz Przewodniczący Komisji Oświaty pan Zygmunt Jasiński. Druga część uroczystości odbyła się w szkole. Zastępująca dyrektora szkoły p. Agnieszka Morga w swoim przemówieniu nawiązała do przeszłości i wskazała na współczesne losy szkoły. Zwróciła uwagę na rolę całej społeczności w tworzeniu historii placówki. Podkreśliła istotną rolę Samorządu Gminy Krzyżanów na czele z p. Wójtem T. Jakubowskim, którego decyzje pomagają realizować przedsięwzięcia mające na celu dobro uczniów i całego szkolnego środowiska. . W części artystycznej pt. „Szkoła na wesoło” wystąpili uczniowie klasy V i VI. Na początek inwokacja: „Szkoło! Ty jesteś jak zdrowie...”, a następnie uczniowie w sposób humorystyczny, z lekkim przymrużeniem oka przedstawili scenki z życia szkoły oraz dowcipy i piosenki o szkole. Program artystyczny zakończył piękny wiersz w wykonaniu uczniów klasy V i VI, z puentą :„Bo u nas najlepiej, u nas, w naszej szkole. I ja ponad inne – naszą szkołę wolę”. Po przedstawieniu był czas na wspomnienia o tym, jak powstała szkoła w Kaszewach. Uczestnicy uroczystości obejrzeli prezentację multimedialną o historii szkoły oraz o patronce – Irenie Kosmowskiej. Miłym i oczekiwanym akcentem była dyskoteka dla wszystkich uczniów . Czasu nie da się zatrzymać, ale warto wracać do chwil związanych z historią i ludźmi, którzy ją tworzyli, także w tym małym, lokalnym wymiarze. Ten dzień był okazją do wspomnienia ludzi i wydarzeń, które pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Uroczystość przygotowali: E. Stępka, K. Nowaczewska, J. Frydrysiak.

Jarosław Frydrysiak

WYCIECZKA DO TORUNIA

W dniu 17 czerwca 2016r uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej pod opieką nauczycieli pani Agnieszki Morgi , Joanny Bieleckiej i Agnieszki Tańskiej wyruszyli na wycieczkę do Torunia i Ciechocinka .

Wycieczkę pilotował pan Lech Kitliński z Agencji Reklamowo Wydawniczej i Turystycznej w Kutnie. Około godziny 7.00 pod szkolę przyjechał piękny autokar ,który prowadził pan Piotr Kępka. Po kontroli pojazdu wyruszyliśmy w daleką podróż rodzice ze wzruszeniem patrzyli na oddalający się pojazd. Dzieci szczęśliwe i pełne energii z niecierpliwością czekały na atrakcje. Pierwszym punktem naszego programu był Ciechocinek . Pogoda sprzyjała spacerom po tym pięknym uzdrowisku . Widzieliśmy Fontannę Grzybek, dywany kwiatowe, „Fontannę Jasia i Małgosi” , zegar kwiatowy , mogliśmy zażyć solankowego powietrza i zobaczyć Tężnie ale i również zakupić cenne pamiątki z tego pięknego miejsca.

Po dwugodzinny spacerze troszkę zmęczeni udaliśmy się dalszą podróż.

Toruń przywitał nas deszczem. Tutaj wielką atrakcja dla dzieci był rejs statkiem po Wiśle który trwał 45 min. Kapitan statku pięknie opowiadał o starym Toruniu jego tradycjach i kulturze. Mogliśmy z bliska zobaczyć roślinność i mieliznę wiślaną, a to znak że wody ubywa.

W ślicznych kolorowych płaszczach przeciwdeszczowych stanęliśmy suchą stopą na lądzie . Tu spotkaliśmy nasza panią przewodnik . Porywy wiatru towarzyszyły nam w zwiedzaniu miasta . Odwiedziliśmy krzywą wieżę,, dom Mikołaja Kopernika, kościól Janów, pomnik Mikołaja Kopernika , Fontannę Flisaka ,kamienicę czarnego kota i złotego osiołka , pomnik Filusia widzieliśmy wiele ciekawych miejsc na rynku Starego Miasta, . pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała. W barze „Pod Arkadami zjedliśmy pyszny obiad. Kolejnym punktem programu była długo wyczekiwana wizyta w Twierdzy Toruń z końca XIX wieku, Wspaniale zachowany obiekt pozwolił przenieś się w inne czasy dla niektórych nieznane. Tutaj też czekał na nas mistrz kuchenny , który przygotował stanowiska pracy dla swoich uczniów czeladników i kuchcików. Wszystkie dzieci własnoręcznie wyrabiały korzenne ciasto i wylepiały formy, które zostały wypieczone . Praca przebiegała dosyć sprawnie a dzieci były zachwycone. Na zakończenie każdy otrzymał certyfikat kuchcika lub mistrza i swój własnoręcznie przygotowany piernik. Wróciliśmy zmęczenie ale bardzo szczęśliwi i zadowoleni z niecierpliwością czekamy na koleją wyprawę po Polsce .

Agnieszka Tańska

Święto rodziny

Wspaniała zabawa, piękna pogoda, uśmiechnięte twarze dzieci i rodziców to obrazki, które można było zobaczyć 1 czerwca 2016r. podczas Święta Rodziny w Szkole Podstawowej im. I. Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych. Był to dzień poświęcony trzem bardzo ważnym wydarzeniom, w którym nie zabrakło atrakcji, niezapomnianych wrażeń i wspaniałej zabawy.

Pierwsza część tego wyjątkowego dnia, poświęcona była obchodom Dnia Dziecka, Matki i Ojca. Uczniowie kl. 0 – III przygotowali uroczystą akademię dla swoich rodziców z okazji ich święta. Wierszem i piosenką dzieci podziękowały za wszystko swoim rodzicom, a następnie obdarowały ich własnoręcznie wykonanymi upominkami. Później przyszła pora na prezenty i upominki dla naszych milusińskich. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i pachnącej pizzy.

Druga część wspólnego Święta Rodziny miała charakter sportowych konkurencji na świeżym powietrzu, podsumowujących realizację programu „Mały Mistrz”. Oj co się tu działo! Dookoła słychać było gwar, śmiech i radość. Zawodnicy, jak również kibice dawali z siebie wszystko. Każda konkurencja nagradzana była brawami i medalami za świetną zabawę. Dzieci wspólnie z rodzicami rozgrywali wiele konkurencji m. in. przeciąganie liny, rzut do celu, wyścigi w worku,  przejście przez tunele, skoki przez skakankę, bieg slalomem do celu, znikające obręcze, slalom kelnerów i wiele innych. Rodzinny turniej sportowy był przede wszystkim okazją do promowania zdrowego trybu życia, do aktywnego wypoczynku i wspólnej zabawy, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci jej uczestników. Program „Mały Mistrz” realizowany jest w naszej szkole od roku 2014 .Skierowany jest on do dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a jego idą jest zdobywanie nowych umiejętności ruchowych, podnoszenie sprawności fizycznej, kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw, w tym zwłaszcza dotyczących zdrowego stylu życia, a także wzmocnienie roli wychowania fizycznego.

Również uczniowie klas IV – VI nie mogli narzekać w tym dniu na nudę. W krótkiej przerwie wyświetlona została dla nich prezentacja multimedialna o bezpieczeństwie przygotowana przez Panią Katarzynę Nowaczewską. Mieli oni również możliwość wykazania się zdobytą wiedzą podczas konkursu na temat znajomości znaków drogowych i zachowania się na drodze, za który nagrodzeni zostali paskami odblaskowymi. Chętnie brali udział w różnych konkursach zorganizowanych na świeżym powietrzu m. in. mogli zmierzyć się ze sobą podczas przeciągania liny, czy skokach w worku. Nie lada wyzwaniem okazał się slalom rowerowy, który pokonywali ze skupieniem, ale i dobrym humorem. Chętnie odwiedzanym miejscem był punkt malowania twarzy i puszczania baniek mydlanych. Ten niepowtarzalny i pełen niezapomnianych wrażeń dzień zakończyła szkolna dyskoteka. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom oraz dzieciom za wspólną zabawę, a naszym  Mamusiom i Tatusiom jeszcze raz śpiewamy gromkie STO LAT! Warto zaznaczyć również, że konkurencje sportowe w ramach realizacji projektu „Mały Mistrz” odbyły się w Naszej Szkole po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni!


 

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

 


 

 

Wyjazdy na zajęcia sportowe - nauka pływania w Aquaparku

     W roku szkolnym 2014/2015 w ramach programu „ Każdy pływać może… ” uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaszewach Dwornych  uczestniczą
w comiesięcznych dwugodzinnych zajęciach na basenie Aquapark w Kutnie.

     Pierwsza część zajęć prowadzona jest przez instruktorów nauki pływania, pod czujnym okiem ratowników. Uczniowie oswajają się z wodą, poznają podstawowe zasady zachowania się w wodzie, różne sposoby utrzymywania się na powierzchni wody oraz ćwiczą bezpieczny oddech.

      Drugą część zajęć stanowią gry i zabawy samodzielnie wybierane przez uczniów. Dzieci wykorzystują przybory ułatwiające pływanie na basenie- „węże”, kółka, pływaki. Wielkim powodzeniem cieszy się zjeżdżalnia wodna.

    Program nauki pływania przewiduje 20 godzin nauki pływania (10 wyjazdów po dwie godziny) w jednym roku szkolnym i będzie prowadzony w cyklu trzyletnim. Nauczanie pływania służy nie tylko celom sportowym, ale także użytkowym, rekreacyjnym, zdrowotnym, higienicznymi i leczniczym. Nauczanie pływania podporządkowane jest ogólnym zadaniom wychowania fizycznego. Program ma za zadanie zaspokoić określone zainteresowania sportowe uczniów, nauczyć dzieci bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych, zapewnić rozrywkę i aktywny wypoczynek, zaspokajać ich potrzeby ruchowe oraz korygować , poprawiać i zapobiegać powstawaniu wad postawy.

„ Zadbaj o swoje płuca”,

           15 listopada w Szkole Podstawowej w Kaszewach Dwornych odbył się, w ramach programu „ Zadbaj o swoje płuca”, jesienny festyn owoców oraz warzyw pod hasłem „Czas na zdrowie”.

Przebieg szkolnego święta był następujący:

 ● część artystyczna  związana z promocją zdrowia; każda klasa zaprezentowała wierszyk o zdrowym stylu życia oraz ciekawe informacje o wylosowanym owocu lub warzywie; mile widziane były kolorowe stroje;

● zdrowy poczęstunek, organizowany przez zespoły klasowe pod hasłem "kolorowo znaczy zdrowo”;

 ● atrakcje sportowe- mecz piłki siatkowej uczniów klasy V i VI;

 ● wystawa stworków owocowo- warzywnych;

 ● film edukacyjny  o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej.

 DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

        W dniu 25.11.2011 roku  nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Uroczysty dzień rozpoczął się od zaprezentowania kolegom i koleżankom swojego ulubieńca. Następnie dzieci poznały najsławniejszego pluszowego misia w Polsce  - Uszatka i nauczyły się jego piosenki. Tego dnia maluchy integrowały się     z uczniami klasy III, którzy zrobili dla nich odznaki – misie. Trzecioklasiści bardzo chętnie bawili się z maluchami, byli dla nich opiekuńczy i mili. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci pozowały do zdjęć ze swoimi ulubieńcami. Tego dnia czekało na nich ulubione „Małe co nieco” misia Puchatka. Myślę, że przyszłym roku znów zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki - małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić.

Wizyta w Sejmie

            26 maja 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaszewach Dwornych uczestniczyli w niecodziennej lekcji polskiego parlamentaryzmu podczas wycieczki do Sejmu i Senatu, a także spotkali się w Belwederze z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

            Mimo wczesnej godziny wyjazdu, dzieciom dopisywały humory, a podróż upłynęła szybko i już po godzinie 8-mej byli w Warszawie. Zwiedzanie zaczęli od spaceru po pięknych ogrodach Łazienek Królewskich. Po drodze minęli Starą Pomarańczarnię, Pałac i, naśladujący starożytne ruiny, Teatr na Wyspie. Ale najwięcej zachwytu wzbudzały przechadzające się majestatycznie pawie i podbiegające do wyciągniętej ze smakołykiem ręki – wiewiórki. W Belwederze czekała nas kolejna niespodzianka… spotkanie z jego obecnym mieszkańcem prezydentem Bronisławem Komorowskim, z którym uczniowie mieli okazję się przywitać i chwilę porozmawiać.

            Kolejnym punktem programu była wizyta w Sejmie i Senacie, połączona
z lekcją na temat historii i obecnego funkcjonowania tych instytucji oraz pracy parlamentarzystów. Wnętrza, które często oglądamy w telewizji, mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy. Spotkaliśmy także kilku parlamentarzystów i czyhających na nich, „uzbrojonych” w kamery, dziennikarzy.  

            Na koniec wizyta na Stadionie Narodowym. Gdy tam dotarli  nad Warszawą rozpętała się burza i lało jak z cebra. Mając jeszcze na świeżo w pamięci słynny mecz, kiedy to Stadion stał się „Basenem” Narodowym.Wycieczka sprawiła uczniom nie tylko ogromną radość, ale była także wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. No i cóż… powiedzenie „podróże kształcą” sprawdziło się w praktyce.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Ireny Kosmowskiej w Kaszewach Dwornych
    Kaszewy Dworne 19
    99-314 Krzyżanów
    spkaszewy@interia.pl
  • 24 356-21-93

Galeria zdjęć